Koşula Bağlı Satış Vaadi Sözleşmesinde Koşulu Yerine Getirmeyen Taraf Sözleşmenin İptalini İsteyebilir Mi?

Ağu 20, 2020 | Taşınmaz Satış Vaadi

Koşula Bağlı Satış Vaadi Sözleşmesinde Koşulu Yerine Getirmeyen Taraf

HGK 4.10.1972-1/110772 s. kararında vurgulandığı gibi; koşula bağlı satış vaadi sözleşmesinde koşulu yerine getirmekle yükümlü olan taraf, koşul yerine getirilmedi için sözleşmenin iptalini isteyemez. Esasen karşılıklı taahhütleri içeren sözleşmelerde iki taraftan birinin borcunu vadesinde yerine getirmemesi ve hatta temerrüde düşmesi, sözleşmenin kendiliğinden münfesih olmasını gerektirmeyip, karşı tarafa yöntemince sözleşmeyi fesih yetkisi verir.

Koşula Bağlı Satış Vaadi Sözleşmesinde Koşulu Yerine Getirmeyen Taraf

Anılan karara göre; “Satış vaadi akdi, satışı vaat edilen taşınmazın mülkiyet hakkının acıya geçmesi için MK m. 634 uyarınca gerekli resmi satış akdinin yapılması taahhüdünden ibarettir. Anlaşmada tayin edilmiş bulunan bedelin, satış akdindeki tam ödenecek bedel olmadığı ancak o bedelin bulunmamasına yarayan bir rakamin para ile ifade edilen şekli olduğu görülmüştür. Çünkü satış mevzuu taşınmazın yüz ölçümünün tam olarak tayin edilmediği, ölçü yapılıp hakiki yüz ölçümü miktarı tespit edildikten sonra satış bedelinin tayin edileceğini taraflar açıkça belirtmişlerdir ve ölçü işinin yapılmasını satıcı taahhüt etmiştir. Ancak satıcı da taahhüdünü yerine getirmemiştir. Şu hale göre hakiki satış bedelinin tespitine yarayacak hali mümkün kılmamıştır. Bu durumda bakiye satış bedelinin ödeneceğine dair alıcının taahhüdünde tayin edilmiş bulunan tarihte ödenmemiş bulunması satıcının ölçü işini yapmaktaki temerrüdü sebebiyle satış bedelinin tam olarak tayin edilmemiş olması sebebinden ileri gelmiştir. Evvela satıcının ölçü işini yapmaması hakiki bedelin ortaya çıkmasına ve davalının emrine amade kılınması lazım gelen paranın bilinmesine mani olmuştur. Bilinmeyen bir parayı kati satış bedeli olarak alıcı davalının emrine arz edemez idi…

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.