Korona Virüsü Nedeniyle Tutukluluğa İtiraz

Mar 30, 2020 | Kovuşturma-Yargılama

Korona Virüsü Nedeniyle Tutukluluğa İtiraz

                                                                                               TAHLİYE TALEPLİDİR

 

YARGITAY X. CEZA DAİRESİ BAŞKANLIĞI’NA

Gönderilmek Üzere

X BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ 4. CEZA DAİRESİ BAŞKANLIĞINA

 

DOSYA NO:

Geldiği Yer Dosya No: ANKARA BAM 4. CEZA

TAHLİYE TALEP

EDEN SANIK:

MÜDAFİİ: 

KONU:  Tutuklu bulunan  KRONİK ASTIM HASTASI müvekkilin CORONA VİRÜSÜ nedeniyle TAHLİYESİNE  karar verilmesi talebidir.

AÇIKLAMALAR

Müvekkilim X tarihinde tutuklanmıştır.  1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin  esas  sayılı dosyası üzerinden yapılan yargılamada İddia Makamı X tarihli mütaalasında  müvekkilin silahlı terör örgütü kurma veya yönetme suçunun karşılığı olan TCK 314/1 maddesinden cezalandırılmasını istememiş ve TAHLİYESİNİ TALEP ETMİŞTİR.  Yerel mahkeme de müvekkili silahlı terör örgütü üyesi olarak kabul edip cezalandırılması ve tutukluluğun devamı yoluna gitmiş, istinaf mahkemesi de başvurumuzu esastan reddetmiştir. Müvekkilim yaklaşık 4 yıldır tutuklu bulunmaktadır.

Tüm dünyada yaşanan covid-19 salgını nedeniyle yeni bir mağduriyet yaşamamak için müvekkilin acilen tahliyesine karar verilmesi için başvuru yapmak zorunluluğu hasıl olmuştur. Şöyle ki;

Tutuklama, bir koruma tedbiridir. 55 yaşında olan müvekkil yaklaşık 4 yıldır cezaevindedir ve KRONİK ASTIM VE ALERJİ HASTALIĞI BULUNMAKTA OLUP TEDAVİSİ HALEN DEVAM ETMEKTEDİR. Bu nedenle yaşadığı ve halen yaşamakta olduğu ASTIM KRONİK HASTALIĞI NEDENİYLE MÜVEKKİL, CORONA VİRÜS İÇİN RİSK GRUBUNDADIR.

MÜVEKKİLİM KRONİK ASTIM HASTASI OLMASI VE SOLUNUM GÜÇLÜĞÜ ÇEKMESİ  NEDENİYLE FOSTER İSİMLİ İLACI KULLANMASI ZORUNLU OLUP BU İLACIN  İÇERİSİNDE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ BASKILAYAN BEKLOMETAZON İSİMLİ ETKEN MADDE  BULUNMAKTADIR. BU  KORTİKOSTEROİD  TÜREVİ OLAN BEKLOMETAZON İSİMLİ ETKEN MADDE İÇEREN İLAÇ AKCİĞERDEKİ  BAĞIŞIKLIĞI SİSTEMİNİ BASKILAMAKTADIR. BUNDAN DOLAYI CEZAEVİNDE OLASI BİR COVİD-19  SALGININDA MUTLAK ŞÜPHESİZ ÖLÜME VARAN AĞIR SONUÇLARLA KARŞI KARŞIYA KALACAĞI GÜNCEL TIP KURALLARINA GÖRE KUŞKUSUZDUR. 14 KİŞİLİK KOĞUŞTA 40 KİŞİNİN BALIK İSTİFİ GİBİ KALDIĞI  BÖYLE BİR ORTAMDA KRONİK ASTIM HASTASI OLAN MÜVEKKİLİN TUTUKLU KALMAYA DEVAM ETMESİ VİCDANA, HAK VE NESAFET KURALLARINA, ANAYASADA GÜVENCE ALTINA ALINAN YAŞAM HAKKINA AYKIRIDIR.

KALDI Kİ DEVLETİMİZ KRONİK ASTIM HASTALARINA SOKAĞA ÇIKIŞ YASAĞI GETİRDİĞİ BİR DÖENMDE HEPİ TOPU  BASİT BİR  FOTOĞRAFÇI ESNAFI OLAN VE BYLOCK KAYDI DAHİ BULUNMAYAN MÜVEKKİLİN 40 KİŞİNİN KALDIĞI KOĞUŞTA  TUTUKLU KALMAYA DEVAM ETMESİ halinde OLASI BİR SALGINDA MÜVEKKİLİN HAYATINI KAYBETMESİNİN VİCDANİ VE HUKUKİ SORUMLULUĞU OLACAKTIR. BU BAHİSLE MÜVEKKİLİN ACİLEN TAHLİYE EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

Dosyasında kendisine yöneltilen suçlama ne olursa olsun verilen ceza ne olursa olsun, hem kendisine hem de ailesine ölüm endişesi yaşatılması çok büyük bir haksızlıktır. 

Bunların yanı sıra Mevcut durumda delillerin yok edilmesi, karartılması, değiştirilmesi ya da gizlenmesi söz konusu değildir. Çünkü suç konusu olaya ilişkin tüm deliller adli makamlara intikal ettirilmiş olup, Devletin kontrolunde olan kayıt ve dökümanlara müvekkilin müdahale etme şansı yoktur. Müvekkilin geriye dönük karartabileceği bir delilde yoktur. Zira tutuklama için gerekli koşullar CMK m. 100/2-b’de açıkça düzenlenmiştir. Bunlar;

 – Delilleri yok etme,gizleme veya değiştirme

– Tanık veya başkaları üzerinde baskı yapılması girişiminde bulunma olarak tespit edilmiş olup, bu hususlarda kuvvetli şüphe oluşturma şartlar müvekkil sanık için söz konusu değildir.

Ayrıca  DOSYANIN EN BAŞINDAN BERİ BELİRTTİĞİMİZ ÜZERE MÜVEKKİL DAHA KENDİSİYLE İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLAMASI, İLK TUTUKLANMASI VE SONRA SALIVERİLMESİNDEN TEKRAR TUTUKLANMASINA KADAR OLAN 10 GÜNLÜK SÜRE ZARFINDA, İÇERİSİNDE BİRÇOK ÜLKEYE VİZESİ OLAN GEÇERLİ PASAPORTU VE HAKKINDA YURTDIŞI ÇIKIŞ YASAĞI DAHİ BULUNMAZKEN HERHANGİ BİR YERE KAÇMAYAN BİRİSİDİR. KALDI Kİ  Artık yargılama da sona ermiş, dosyada müvekkille benzer cezaları alan bazı sanıkların haklarında daha somut iddialar bulunmasına rağmen tahliye edilmiş, yargılanmalarına tutuksuz olarak devam etmektedirler. Dosyanın herhangi bir şekilde sürüncemede kalma ihtimali  bulunmamakla birlikte dosyada bütün deliller toplanılmış, birçok duruşma yapılmış netice-i itibariyle Yargıtay safhasına intikal etmiştir

AYRICA BAŞKA MAHKEMELERDE BENZER SUÇLARDAN YARGILANAN BİRÇOK SANIĞIN ÇEŞİTLİ NEDENLERLE TUTUKSUZ YARGILANDIĞI GÖZLEMLENMEKTEDİR. HATTA   BİRKAÇ GÜN ÖNCE “KAYSERİ 2. AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE SURİYE VATANDAŞI İŞİD MENSUBU SANIĞIN KAÇMASINDAN VE SAKLANMASINDAN ENDİŞE DUYULMAKSIZIN TAHLİYE EDİLMİŞTİR”  HABERE KONU SURİYE VATANDAŞI İŞİD MENSUBUNUN VATANIMIZDA TUTUKSUZ YAŞAMINA DEVAM ETMESİ HAKKA REVA GÖRÜLÜRKEN TAKDİR EDERSİNİZ Kİ   SUÇLULUĞU HÜKMEN BİLE SABİT OLMAYAN, KRONİK ASTIM VE ALERJİ HASTALIĞI BULUNAN, MÜVEKKİL SANIĞIN ÖLDÜRÜCÜ CORONA VİRÜSÜN YAYILDIĞI BU GÜNLERDE TUTUKLULUK HALİNİN DEVAM ETMESİ ADALETE MUVAFIK OLMAYACAKTIR.  MÜVEKKİL SANIĞIN TUTUKSUZ YARGILANAN DİĞER SANIKLARDAN GEREK HUKUKİ GEREKSE DE FİİLİ HİÇBİR FARKI BULUNMAMAMKTADIR.

İzah edilen nedenlerle henüz aşısı dahi bulunmamış olan corona virüsünün salgınının hasta ve yaşlılar üzerinde ölümcül etkisi olduğu bilindiği için, tutuklu MÜVEKKİLİN 55 YAŞINDA OLMASI VE KRONİK ASTIM HASTASI OLMASI DEVAMLI İLAÇ KULLANMASI VE SOLUNUM GÜÇLÜĞÜ ÇEKMESİ NEDENİYLE, yaşam hakkının korunması amacıyla, yeni bir mağduriyet yaşanmaması için müvekkilin tahliyesine karar verilmesini vekaleten arz ve  talep ediyoruz.

NETİCE VE TALEP :

Yukarıda açıklanan nedenlerle, yaklaşık 4 yıldır cezaevinde tutuklu olan KRONİK ASTIM HASTASI OLAN müvekkilin, corona virüse karşı alınan önlemler çerçevesinde tahliyesine karar verilmesi saygılarımızla vekaleten arz ve talep olunur. tarih

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Korona Virüsü Nedeniyle Tutukluluğa İtiraz

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.