Konut Duvarına Zarar Verme – Mala Zarar Verme Şikayet Dilekçesi

May 29, 2020 | Savcılık-Soruşturma

Konut Duvarına Zarar Verme – Mala Zarar Verme Şikayet Dilekçesi

ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

 

Şikayetçi Adı Soyadı            :

Vekili                                     :

Şüpheliler                              :

 

Şikayete Konu

Taşınmaz adresi                   :

Haberalma Tarihi                :

 

 

Açıklamalar                          :

  • X adresindeki işyeri vasıflı taşınmaz ile X adresindeki işyeri vasıflı taşınmazın her ikisi de müvekkile ait olup, işbu taşınmazlar arka taraflarında bulunan bir duvarla birbirlerinden ayrılmaktadır.

 

  • Şüpheli X adresindeki işyeri vasıflı taşınmazda kiracı olarak bulunmaktadır. Arka tarafta yer alan X adresindeki taşınmaz üzerinde hukuken bir hakkı bulunmadığı halde kiracısı olduğu işyerinin arka duvarında, müvekkilin diğer taşınmazı üzerindeki mülkiyet hakkını ihlal edecek şekilde delik açmış ve buradan boru geçirmek suretiyle taşınmaza zarar vermiştir. Zarar halen devam etmektedir.

  • Türk Ceza Kanunu’nun Mala Zarar Verme başlıklı 151. maddesinde; ‘Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan kullanılamaz hâle getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikayeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.’ hükmü bulunmaktadır.

  • Şikayete konu gayrimenkulün duvarını kısmen yıkıp tahrip eden, bozan şüpheli ile müvekkil arasında şikayete konu taşınmaz açısından herhangi bir ayni veya şahsi ilişki ya da bir kiracılık ilişkisi olmaması, mala zarar verilmesi nedeniyle; şüpheli hakkında soruşturma yapılarak Kamu Davası açılması için Sayın Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurma gereği hasıl olmuştur.

 

Hukuki Nedenler                  : TCK Ve ilgili mevzuat.

Hukuki Deliller                     : Tapu kaydı, Tanık beyanları, mahallinde keşif incelemesi ve diğer deliller.

Sonuç ve İstem                      : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle; Müvekkilin maliki olduğu X adresinde bulunan taşınmaz mala, yukarıda adı yazılı bulunan mütecaviz tarafından haksız olarak yapılan vaki tecavüz/müdahale ve zarar nedeniyle soruşturma yapılarak; TCK 151. Madde hakkında Kamu Davası açılması saygı ile vekâleten arz ve talep olunur.

 

Müştekiler

Vekili

Av

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.