Konuklarına iyi konukseverlik göstermeyerek eşini küçültücü duruma düşürmek sosyal şiddet olmakla boşanma sebebidir- Yargıtay Kararı

Son Güncelleme Tarihi

Konuklarına iyi konukseverlik göstermeyerek eşini küçültücü duruma düşürmek sosyal şiddet olmakla boşanma sebebidir

Toplanan delillerden, boşanmaya neden olan olaylarda güven sarsıcı davranışlarda bulunan ve eşini baba evine götürüp bırakan ve bir daha arayıp sormamak suretiyle birlik görevlerini yerine getirmeyen davalı koca karşısında; davacı kadının da eşine hakaret ettiği ve konuklarına iyi konukseverlik göstermeyerek kocasını küçültücü duruma düşürdüğü anlaşılmaktadır.

Bu durumda boşanmaya neden olan olaylarda her iki taraf da kusurlu olmakla birlikte davalı kocanın daha fazla kusurlu olduğunun kabulü gerekir. Durum böyleyken; mahkemece tarafların eşit kusurlu kabul edilmesi ve kusur belirlemesine bağlı olarak davacının maddi tazminat ile manevi tazminat taleplerinin reddine karar verilmesi isabetsiz olup bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 27.10.2011, E. 2010/16063, K. 2011/17181.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

bir yorum bırakın

error: Kopyalama, kısıtlı içerik ve diğer özellikleri sadece kayıtlı üyeler kullanabilir. Menü>Üyelik sekmesinden detaylı bilgi edininiz.