Kocası Ölen Kadın Mirastan Ne Kadar Pay Alır?

Ölüm ne yazık ki hayatın fıtratında olan bir gerçektir. Ölüm sonrası ise kalanlar bir şekilde hayata devam edeceklerdir. Kocası ölen bir kadın mirastan ne kadar pay alır? Kocasını ölen kişinin payına ne kadar miras düşecektir?

Vefat durumunda ölen kişinin mirası “yasal mirasçıları” yani hukuken kanuna göre belirlenen mirasçılarına kalır. Bu kişilere hukuk dilinde “yasal mirasçılar” denir. Kocası ölen bir eş tabi ki kanuna göre de yasal mirasçıdır. Peki bu kocası ölen eş hangi oranda mirastan pay alacaktır?

Mirasta Kocası Ölen Kadına Ne Kadar Pay Düşer?

Vefat eden kişinin sahip olduğu mal varlığına miras denir. Kocası ölen eş, bu durumda çocuklarla birlikte mirastan pay alacaktır.

Türk Hukuku’nda miras “Medeni Kanun” uyarınca düzenlenir. 

Sağ Kalan Eşin Mirastaki Payı: Bu pay belirlenirken miras bırakanın diğer yasal mirasçıları da göz önüne alınmalıdır. Yasal mirasçıların zümresine yani kanbağına göre oranlar değişir.

 1. Kocası ölen kadın, kocasının altsoyuyla birlikte yani çocuklar ve kendisi olacak şekilde mirasa dahil ise bu durumda kadın mirasın 1/4 ( dörrtte biri yani çeyreği) üzerinde hak sahibi olur.
 2. Kocası ölen kadının kocasının herhangi bir çocuğu yok ise, yani altsoyu bulunmuyor ve sadece karısı, annesi, babası bulunuyorsa bu durumda karısına yani kocası ölen eşe 1/2 (yarısı) miras olarak düşer.
 3. Kocası ölen kadının kocasının anne babası sağ değil ise, büyük anne ve büyük babası sağ ise sadece, bu durumda kadına 3/4 ( dörtte üçü ) miras düşer.

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
  Generic placeholder image
  Avukat Saim İncekaş
  Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Yorumlarınızı veyahut sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim tarafımızdan onaylandıktan sonra görünür hale gelir. Yazım hataları ve kötü bir Türkçe ile yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

 1. Nurgul dedi ki:

  Benim babam vefat etti oturduğumuz ev telefon ve internet elektirik babamın uzerine bunu nasıl annemin üzerine alabiliriz. Babamın birinci eşinden bir kız çocuğu var ve ailemle konuşmuyorlar bazı durumlarda da imza vermiyorlar biz annemin çocukları olarak ev ve internet telefon elektirik annemin üzerine almak istiyoruz nasıl yapabiliriz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.