Kocası Ölen Kadın Mirastan Ne Kadar Pay Alır?

Kocası Ölen Kadın Mirastan Ne Kadar Pay Almaya Hak Kazanır?

Ölüm ne yazık ki hayatın fıtratında olan bir gerçektir. Ölüm sonrası ise kalanlar bir şekilde hayata devam edeceklerdir. Kocası ölen bir kadın mirastan ne kadar pay alır? Kocası ölen kişinin payına ne kadar miras düşecektir?

Vefat durumunda ölen kişinin mirası “yasal mirasçıları” yani hukuken kanuna göre belirlenen mirasçılarına kalır. Bu kişilere hukuk dilinde “yasal mirasçılar” denir. Kocası ölen bir eş tabi ki kanuna göre de yasal mirasçıdır. Peki bu kocası ölen eş hangi oranda mirastan pay alacaktır?

Mirasta Kocası Ölen Kadına Ne Kadar Pay Düşer?

Vefat eden kişinin sahip olduğu mal varlığına miras denir. Kocası ölen eş, bu durumda çocuklarla birlikte mirastan pay alacaktır.

Türk Hukuku’nda miras “Medeni Kanun” uyarınca düzenlenir. 

Sağ Kalan Eşin Mirastaki Payı: Bu pay belirlenirken miras bırakanın diğer yasal mirasçıları da göz önüne alınmalıdır. Yasal mirasçıların zümresine yani kanbağına göre oranlar değişir.

 1. Kocası ölen kadın, kocasının altsoyuyla birlikte yani çocuklar ve kendisi olacak şekilde mirasa dahil ise bu durumda kadın mirasın 1/4 ( dörrtte biri yani çeyreği) üzerinde hak sahibi olur. 
 2. Kocası ölen kadının kocasının herhangi bir çocuğu yok ise, yani altsoyu bulunmuyor ve sadece karısı, annesi, babası bulunuyorsa bu durumda karısına yani kocası ölen eşe 1/2 (yarısı) miras olarak düşer.
 3. Kocası ölen kadının kocasının anne babası sağ değil ise, büyük anne ve büyük babası sağ ise sadece, bu durumda kadına 3/4 ( dörtte üçü ) miras düşer.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Ayrıca

Mirasın Hükmen Reddi Cevap Dilekçesi

ADANA ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NE DAVALI: VEKİLİ: DAVACILAR: VEKİLİ: DAVA DEĞERİ: KONU: Sayın Mahkemeniz’e, davaya cevap …

4 yorumlar

 1. Benim babam vefat etti oturduğumuz ev telefon ve internet elektirik babamın uzerine bunu nasıl annemin üzerine alabiliriz. Babamın birinci eşinden bir kız çocuğu var ve ailemle konuşmuyorlar bazı durumlarda da imza vermiyorlar biz annemin çocukları olarak ev ve internet telefon elektirik annemin üzerine almak istiyoruz nasıl yapabiliriz .

 2. Nermin Onbaşı

  Ben 37senelik evliyim,eşimin ilk eşi vefat etmiş ,sonra bir evlilik daha yapmış,ilk evliliğinden 3 çocu var ikincisinden,2 çocu var,sonra benimle evlendi 2 , çocuk ta benden var eşimle,ortak bir evimiz var,benimde birikimlerim vardı 15 sene önce kendime ait bir ev aldım ,eşim vefat etti ,ilk eşlerinden olan çocuklar benim evimden hak sahibi olurlar mı,benimde ilk eşimden 2 çocum ,ölen eşimdende 2 çocuğum var babamdan biraz miras kalmıştı,dedeme baktım bana yüklü miktarda altın vermişti ,bende çalıştım evimi aldım eşimin haberi yoktu şimdi o evden eşimin çocukları oay alırmı acaba teşekkürler

 3. 2010 yılında babam vefat etti ve üvey annem den hiç çocuğu yok üvey annem babam vefat edince bizi terk etti üvey annemin babamdan kalan mallarda payı varmı varsa ne kadar birde zaman aşımına uğraması varmı teşekkürler

 4. Naile güieç

  Abim 1978de siyasi dönemde öldürüldü 3 ay evli kaldılar biz taziyede otururken evin eşyalarını yükleyip götürdüler abimin bekarken Çankaya’da 6 tane arsa almış tabiki evden herşey onlarda olduğu için bilmedik kendi evli emekli maaş ı var çoçukları var tapu kağıtları onda olduğu için 4 5 sene önce Ankara’da tapularını çıkardı ve yarısı onun yarısı annem babam olmadığı için biz kardeşlere bölünecek böyle birşeyi devlet Nasıl uygun görmüş anlamıyorum yapabileceğimiz herhangi bişey varmıcevap verirseniz sevinirim teşekkürler mümkün se cevap yazarmısınız bizim paramız hele değil mahkeme açabilirmiyiz. Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: