Bir Sayfa Seçin

Kocası Ölen Kadın Mirastan Ne Kadar Pay Alır?

Ölüm ne yazık ki hayatın fıtratında olan bir gerçektir. Ölüm sonrası ise kalanlar bir şekilde hayata devam edeceklerdir. Kocası ölen bir kadın mirastan ne kadar pay alır? Kocası ölen kişinin payına ne kadar miras düşecektir?

Vefat durumunda ölen kişinin mirası “yasal mirasçıları” yani hukuken kanuna göre belirlenen mirasçılarına kalır. Bu kişilere hukuk dilinde “yasal mirasçılar” denir. Kocası ölen bir eş tabi ki kanuna göre de yasal mirasçıdır. Peki bu kocası ölen eş hangi oranda mirastan pay alacaktır?

Mirasta Kocası Ölen Kadına Ne Kadar Pay Düşer?

Vefat eden kişinin sahip olduğu mal varlığına miras denir. Kocası ölen eş, bu durumda çocuklarla birlikte mirastan pay alacaktır.

Türk Hukuku’nda miras “Medeni Kanun” uyarınca düzenlenir. 

Sağ Kalan Eşin Mirastaki Payı: Bu pay belirlenirken miras bırakanın diğer yasal mirasçıları da göz önüne alınmalıdır. Yasal mirasçıların zümresine yani kanbağına göre oranlar değişir.

  1. Kocası ölen kadın, kocasının altsoyuyla birlikte yani çocuklar ve kendisi olacak şekilde mirasa dahil ise bu durumda kadın mirasın 1/4 ( dörrtte biri yani çeyreği) üzerinde hak sahibi olur. 
  2. Kocası ölen kadının kocasının herhangi bir çocuğu yok ise, yani altsoyu bulunmuyor ve sadece karısı, annesi, babası bulunuyorsa bu durumda karısına yani kocası ölen eşe 1/2 (yarısı) miras olarak düşer.
  3. Kocası ölen kadının kocasının anne babası sağ değil ise, büyük anne ve büyük babası sağ ise sadece, bu durumda kadına 3/4 ( dörtte üçü ) miras düşer.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş

Adana İncekaş Hukuk Bürosu

Avukat Saim İncekaş. Adana’da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Eski
Yeni En çok oylanan
Yazı içi yorum
Tüm yorumları göster

Şanslı Söz

“İnsan; Avukatı, tutacağı herhangi bir işin istikbalini gösteren ışığı, düştüğü herhangi bir felaketin kurtarıcısı, bir hayatı karanlık görmekten doğan ümitsizlik buhranlarının gidericisi; yaralanan yüreğinin dermanı, kırılan izzeti nefsinin tamircisi, tehlikede gördüğü hayatının koruyucusu tanır”.
(Refik İnce, Avukat, İzmir Barosu Dergisi, Y. 1935, S. sh. 19)

Dünya Dilleri

Sitedeki Metinlerin Renk Kodlaması

İddia, davacı beyanı, öne sürülen argüman rengi = kırmızı

Savunma, itiraz, davalı beyanları = bordo

Yüksek mahkeme lafzı, içtihat niteliğindeki bilgi ve tanım içeren beyanlar = turuncu

Yüksek mahkeme tarafından bozulan yerel mahkemenin verdiği karar = kahverengi

Makale yazarının kişisel yorumu = zeytin rengi

Yüksek Mahkemenin somut vakıa tespiti = indigo

BİR YORUM-SORU-CEVAP BIRAKIN!

Sayfanın alt kısmından konu ile alakalı yorum-soru-cevap-düzeltmelerinizi iletiniz.

AvukatBirlik.Com’a katılın!

Kolektif bir mecra olan avukatbirlik.com yeni nesil sosyal medya, makale, forum ve hatta ticaret konularında avukatların kendisini ifade edebileceği ve bir parçası olabileceği dinamik bir alan.

avukatbirlik.com – Tıklayınız