Kocanın Yakınlarının Evlilik Birliğine Müdahale Etmelerine Tepki Göstermemesi Boşanma Sebebidir- Yargıtay Kararı

Kocanın Yakınlarının Evlilik Birliğine Müdahale Etmelerine Tepki Göstermemesi Boşanma Sebebidir

Mahkemece de davalı kocanın özürlü olan ortak çocuğu ve eşiyle ilgilenmediği, onları istemediğini söylediği, yakınlarının evlilik birliğini müdahalesine tepki göstermediği anlaşılmaktadır. Davalı kocanın ayrıca ev eşyalarına zarar verdiği, eşine hakaret ettiği de sabit olmuştur.

Davacı kadının kusurlu davranışı kanıtlanamamış; mahkemece, evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına ve boşanmaya neden olan olaylarda kusurun tamamen davalı kocada olduğu kabul edilmiştir. Açılanan olaylardan, eşini istemediğini söyleme ve hakaret etme davranışı, kişilik haklarına saldırı niteliğinde olmasına ve bu nedenle Türk Medeni Kanununun 172/2. maddesindeki manevi tazminat verilmesi koşulları oluştuğu halde; yazılı şekilde davacı kadının manevi tazminat isteminin reddine karar verilmesi isabetsiz olup; bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 24.10.2011, E. 2010/15317, K. 2011/16633.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 16 Mart 2020 19:50

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.