Koca çocukların kendisinin nüfusuna kayıt edildiğini nüfus müdürlüğünün tebliği üzerine öğrenmiş ise öğrenmeden itibaren bir yıllık süre içinde soybağının reddi davası açabilir- Yargıtay Kararı

May 2, 2020 | Soybağı

Koca çocukların kendisinin nüfusuna kayıt edildiğini nüfus müdürlüğünün tebliği üzerine öğrenmiş ise öğrenmeden itibaren bir yıllık süre içinde soybağının reddi davası açabilir

Koca, soybağmın reddi davasım açarak babalık karinesini çürütebilir. Bu dava ana ve çocuğa karşı açılır. (TMK.md.286/1) Koca, davayı, doğumu ve baba olmadığını veya ananın gebe kaldığı sırada başka bir erkekle cinsel ilişkide bulunduğunu
öğrendiği tarihten başlayarak bir yıl içinde açmak zorundadır. (TMK.md.289/1)

Dava açmakta gecikme haklı bir sebebe dayanıyorsa, bir yıllık süre bu sebebin ortadan kalktığı tarihte işlemeye başlar. (TMK.m.289/3)

Davacı ile çocukların annesi Bağdagül 1.9.1980 tarihinde evlenmiş, uzun bir süre fiilen ayrı yaşamdan sonra 1.11.1995 tarihinde boşanmışlardır. Soybağının reddi istenen çocuklar boşanma davası sırasında ibraz edilen nüfus kayıtlarında yer almamaktadır.

Çocuklardan Özkan 1.11.1989, Dilara 1.11.1990 doğumlu olup boşanma kararının kesinleşmesinden ve annenin ölümünden uzunca bir süre sonra 31.10.2006 tarihinde nüfusa tescil edilmişlerdir.

Koca bu çocukların kendisinin nüfusuna kayıt edildiğini nüfus müdürlüğünün tebliği üzerine öğrenmiş ve 22.11.2006 tarihinde bu davayı açmıştır. Öğrenmeden itibaren bir yıllık süre içinde davayı açabilecektir.

Açıklanan bu hususlar dikkate alındığında davacı kocanın dava açması için gecikmeyi haklı kılan sebeplerin varlığı ve davanın süresi içinde açıldığının kabulünde zorunluluk vardır.

O halde tarafların toplanan delilleri değerlendirilip sonucu uyarınca karar vermek gerekirken yazılı şekilde hak düşürücü süreden davanın reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 06.06.2011, E. 2010/7345, K. 2011/9938.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.