KM Düşürülmüş Araç İhtarname Örneği

Nis 10, 2019 | DİLEKÇELER, Tüketici Hukuku Avukatlığı

KM Düşürülmüş Araç İhtarname Örneği -1-

ADANA 10. NOTERLİĞİ’NE

 

İHTAR EDEN          :  (TC Kimlik No:)

Adres:

VEKİLİ                     : Av.Saim İNCEKAŞ

Adres antettedir.

MUHATAP               :  (TC Kimlik No: )

Adres:

KONU                       : Müvekkilin satın almış bulunduğu araçtaki ayıplı hususlar sebebiyle 10.000 TL’nin ihtardan itibaren 7 gün içinde ödenmesi konusunda ihtardır.
AÇIKLAMALAR    :

Müvekkile 20/03/2017 tarihinde Bursa 21.Noteri 0010188 yevmiye numarasıyla satışı yapılan HYUNDAI(Getz 2006 model 1.5 VGTHY Dizel) marka otomobilin km sayacının düşürüldüğü anlaşılmıştır. Ayrıca aracın kliması arızalı çıkmış müvekkilimiz tarafından tamir ettirilmiştir. Bu haliyle satışı yapılan araç ayıplıdır.

Aracın km sayacı düşürüldüğü 13/12/2018 tarihli TüvTürk Araç Muayene Raporunda da tespit edilmiştir. Km sayacı düşürülmüş araç müvekkilimize gerçek değerinin üzerinde satılmıştır. Araçtaki ayıplar gizlenerek müvekkilimize satılmıştır. Müvekkilimiz aracın tamiri için 5000 TL masraf yapmak zorunda kalmıştır.

Aracın tamir masrafları ve km sayacının düşürülmesinden kaynaklı zarar için toplam 10.000 TL’nin Vakıfbank Uluyol Şubesi TR 54 0001 5001 5800 7307 7466 55 IBAN numaralı hesabımıza 7 gün içerisinde ödenmesini aksi halde aleyhinizde dava açılacağını, dolandırıcılık suçundan hakkınızda cumhuriyet savcılığına şikâyette bulunulacağını, yargılama giderleri ve avukatlık ücretlerinin tarafınıza yükleneceği ihtaren bildiririz.

Sayın Noter;

Üç nüsha olarak hazırlanan işbu ihtarnamenin bir nüshasının muhataba tebliğini, bir nüshasının dairenizde saklanmasını, bir nüshasının da tebellüğ şerhli olarak tarafıma iadesini talep ederim.

                                                                                                                    İHTAR EDEN VEKİLİ

Araç Kilometresi Değiştirilmesi İhtarnamesi -2-

İHTARNAME

İHTAR EDEN          :

VEKİLİ                     : Av.

MUHATAP              :

 

KONU                       : Müvekkilin tarafınızdan satın almış olduğu ……..plakalı ayıplı aracın geri verilmesi ve bedelinin iadesi talebinin ihtarıdır.

AÇIKLAMALAR :

1- Sayın Muhatap; müvekkil …… plakalı Honda Civic Marka 2000 Model aracı 31.01.2019 tarihinde Gaziosmanpaşa … Noterliğinde gerekli işlemler yapılarak,  30.750,00 TL karşılığında tarafınızdan satın almıştır.

2- Satım konusu aracın üzerinde aracın km’si 200.000 olduğu halde, gerçekte 400.000 km olduğu yapılan araştırma neticesinde ortaya çıkmıştır. Müvekkilim tarafından satışa konu aracın ayıplı olduğu öğrenilmiştir. Vekil eden keşideciye tarafınızdan ayıplı mal satılmıştır. Bu durumdan habersiz olan müvekkilin, durumu bildiği takdirde aracı almayacağı aşikardır. Araçta, satış sözleşmesi sırasında mevcut olan gizli ayıptan tarafınız sorumludur. Yargıtay kararlarıyla da sabit olduğu üzere aracın kilometresinin değiştirilmiş olması gizli ayıptır ve son satıcı ayıbı bilmiyor olsa bile alıcıya karşı sorumludur.

3- Kaldı ki Muhatap olarak yapmış olduğunuz bu işlemler aynı zamanda 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 158.maddesine göre dolandırılıcılık suçunun ceza artımını gerektiren nitelikli haller arasına girmektedir. Bu hususta hakkınızda Cumhuriyet Başsavcılığına henüz suç duyurusunda bulunulmamış, Yasal sorumluluklarınızı yerine getireceğinize inandığımız için yargı yoluna gitmeden durumu tarafınıza ihtar etmek uygun bulunmuştur.

4-Araç bedeli olarak tarafınıza ödenmiş olan 30.750,00 TL ile tamamı faturalandırılmış olan kilometre fazlasından kaynaklanan arıza masraflarımız olan 600 TL ile birlikte tarafımıza toplam 31.350,00 TL’nin iadesi gerekmektedir. Söz konusu bedelin tarafımıza 10 gün içerisinde aşağıda bildirilen IBAN numarası aracılığıyla iadesi halinde kullanıma hazır halde bulunan ayıplı aracın devri yapılacaktır. Araç bedelinin iadesi ile birlikte zararlarımızın giderilmemesi halinde aracın kilometresi ile oynanması nedeniyle TCK m.157,158 kapsamında (nitelikli dolandırıcılık) savcılığa da başvuru hakkımız saklı kalmak kaydıyla aleyhinize yasal yollara başvurulacağını, dava yoluna başvurulduğunda tüm masraf ve yargılama giderleri ile avukatlık ücretinin tarafınıza yüklettirileceğini ihtaren bildiririz.

İhtar Eden Vekili

  Av. Saim İNCEKAŞ

Sayın Noter üç nüshadan olan iş bu ihtarnamenin bir suretinin PTT kanalı ile muhataba tebliğini, bir suretinin şerhi ile tarafıma iadesini, bir suretinin ise dairenizde saklanmasını talep ederim.24.05.2019

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

5 Yorumlar

 1. Abdil

  Merhaba saim bey 2 ayın 18 2019 tarihinde gebzede honda marka araba aldım takı bugüne kadar bilemedik arabayı satmaya karar verdik ali kişi de tüv çalıştığı için araştırmış kilometrenin düşürüldüğünü görmüş bende önce alan kişinin de ondan önce iki kişinin daha isimleri ve adresleri var ne yap mamız lazım beni bilgilendirir şeniz memnun olurum

  Yanıtla
 2. serhat

  sayın avukat merhaba, ben aracımı 15 gün önce sattım. Alan kişi aracı servise götürdüğünde km sinin düşürüldüğü tespit edilmiş. Ben aracımı 2017 yılı ağustos ayında aldım ve 2019 aralıkta sattım. Aracın km sinin 2014 yılında düşürüldüğü ve 19 bin km civarında düşürüldüğü tespit edilmiştir. Aracı alan kişi dava açacağını bildiren noterden ihbarname çekmiştir ne yapmalıyız. Suçumuz olmayan bir şey için bize problem . çıkar mı? aracı aldığımız ve sattığımız tarih evrakları mevcuttur. Durumdan aracı alırken bilgimiz olmadığı için satarkende sattığımız kişiye söylemedik. Bu durumda aracı alan kişşi mahkemeye giderse ne olur ?. Şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 3. Selim

  Aracin km si oynanmış geçen sene 20 bine aldığım arabanın piyasasi şimdi 35 bin lira bunu ihtar çekerken nasıl talep edebilirim.araci geri vermek istiyorum tam 1 sene oldu.tşk

  Yanıtla
 4. Apdil

  Slm aracı 1yıl once 79 bine aldım aracın km 121bın diye aldım fakat arac 210 binde cıktı arac muayenede ogrendım su an arabam 130 140 Bın TL civarında mahkemeye versem aracı istemiyorum ne kadar alabilirim yardımcı olursanız sevinirim tesekkurler

  Yanıtla
 5. Murat Yıldız

  Saim bey iyi günler, aynı dava bendede var ama, savcı hafif yalan diyerek kovuşturmaya gerek yok dedi.yani yazdığınız gibi dolandırıcılık sayılıp, kamu davası açılmadı.km düşürme hafif yalanmış.

  Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.