Klima Satışına Yönelik Faturanın Elden Teslim Edildiği İddiası

Oca 11, 2021 | Borçlar Hukuku

Klima Satışına Yönelik Faturanın Elden Teslim Edildiği İddiası mevcutsa bu iddia mahkeme tarafından usulünce araştırılmalıdır. Yargıtay tarafından elden teslim edilen fatura hukuka uygun kabul edilmiştir.

Aşağıda yer alan Yargıtay kararı klima satışına yönelik faturanın elden tesliminin mümkün olduğuna işaret etmektedir:

Davacı, yüklenici sıfatıyla davalı idare ile kaset tipi klima alımına yönelik sözleşme imzalandığını, sözleşme konusu klimanın teslim ve montajından sonra faturasının elden teslim edildiğini, idarenin fatura tarihinden itibaren 365 gün içerisinde borç ödenmediği için alacağın tahsili amacıyla başlatılan icra takibine haksız itiraz edildiğini ileri sürerek, vaki itirazın iptali ile icra inkar tazminatına hükmedilmesini istemiştir.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 13. Hukuk Dairesi, davalı vekilinin istinaf talebinin reddine, davacı vekilinin istinaf talebinin kabulü ile, İzmir 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 10/11/2016 gün ve 2016/87-493 E.K., sayılı kararının kaldırılmasına, davanın kabulüne, İzmir 16. İcra Dairesi’nin 2015/16799 Esas sayılı takip dosyasına davalının itirazının iptaline, icra takibinin toplam 75.477,31 TL üzerinden devamına, asıl alacak miktarı üzerinden %20 oranında icra inkar tazminatı hükmedilmesine karar vermiştir.(İlgili Yargıtay kararı)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.