Ceza Hukuku

Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma şikayet dilekçesi

ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

MÜŞTEKİ :

VEKİLİ :

ŞÜPHELİ :

KONU : Şüphelinin cezalandırılması talebimdir.

SUÇ : Cebir, Tehdit ve hile kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma (TCK 109/1, 109/2, 109/3-a, 109/3-b), Kasten Yaralama (TCK 86/1), Nitelikli Yağma (TCK 149/1-a, 149/1-c)

AÇIKLAMALAR :

Müşteki, “ ” adıyla kullandığı INSTAGRAM isimli sosyal medya hesabı üzerinden, evli olduğunu bilmediği, bilebilecek durumda olmadığı ve olay günü öğrendiği “ ” isimli INSTAGRAM hesabını kullanan ile tanışmış, 18-19-20 Eylül tarihlerinde uygulama üzerinden karşılıklı yazışmak suretiyle ’le sohbet etmiştir. Müştekinin, konuştuğu kişinin olup olmadığı hususunda şüphelenmesi üzerine “ ” adlı kullanıcıyı INSTAGRAM adlı sosyal medya üzerinden görüntülü konuşabilmek maksadıyla aramış ve ’le görüntülü olarak da konuşmuştur.

’ün müştekiyi Mahallesi, Caddesi üzerinde bulunan Cafe isimli işletmeye buluşmak amacıyla çağırması üzerine müşteki, dolandırılabileceğini düşünerek davete icabet etmemiştir. Müştekinin tarafından 20 Eylül 2020 gün saat 14.30 sıralarında aynı yere ikinci kez çağırılması üzerine müşteki, teklifi kabul etmiş ve belirtilen adresteki kafeye gitmiştir.

Müşteki kafede beklediği sırada “ ” isimli INSTAGRAM hesabından gelen mesajda ’ün buluşma yerine gelmeyeceğini bildirmesi ve müştekiyi sosyal medya hesabı üzerinden engellemesi üzerine müşteki, kafeden ayrılmış ve dolmuşa binmek amacıyla yolda beklemeye başlamıştır.

Müştekinin yolda beklediği sırada plakalı cip tarzı siyah aracı kullanan silahlı şüpheli , beraberindeki silahlı iki kişi ile birlikte müştekiye silahını göstererek müştekiyi, hukuka aykırı bir surette ve hürriyetten yoksun bırakan fiile direnmesini engellemek amacıyla cebir ve tehdit kullanarak ………… plakalı cip tarzı araca bindirmiş, gözlerini bağlamış, 15-20 dakika boyunca gözleri bağlı bir şekilde araçla dolaştırmış, dolaştırdığı esnada müştekinin vücuduna kasten acı vermiş ve ………………………mevkiinde, ………………..Mezarlığının üstünde ……………….. yolu olarak tabir edilen ormanlık alana götürmek suretiyle evine gitmek ve evine gidebilmek için minibüse binmek amacıyla yolda bekleyen müvekkili hürriyetinden yoksun bırakmış ve müştekiyi öldüreceğinden bahisle tehdit ederek ve cebir kullanarak cebinde kaç varsa vermeye mecbur kılmıştır.

Tüm bunlar olurken şüphelinin, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve yağma fiillerini işlemek için müştekiye cebir kullandığı ve müştekiyi tehdit ettiği sırada söz konusu fiile şahit olan kişi veya kişilerce 155’e ihbar edilmesinden ve bu ihbar nedeniyle müşteki ile birlikte karakola gelmesi hususunda araç plakasından şüphelinin telefon numarasına ulaşan kolluk birimlerince telefonla aranmasından sonra şüpheli, eşi …………………….’ü arayarak kendisinden ………….. Polis Merkezi’ne geçmesini ve müvekkilimizi cinsel taciz suçunu işlediği gerekçesiyle ihbar etmesini istemiştir.

Müşteki, şüpheli ve beraberindeki yardım eden iki kişi tarafından karakola getirilirken yardım edenlerden biri ……………… Mezarlığı girişinde bulunan mermercide, diğeri de karakol yakınlarında araçtan inmiştir. Yardım eden, ………………. Polis Merkezi yakınlarında arabadan indiği esnada şüpheli, eşi ……………………‘ü de araca alarak müvekkilimizi ………….. Polis Merkezi’ne getirmişlerdir. Yardım eden şahısların araçtan indikleri ve karakola gelmedikleri hususu müvekkilimiz tarafından kolluk görevlilerine bildirilmesine rağmen kolluk görevlileri bu hususu CMK m.147 uyarınca düzenledikleri ………./………. sayılı “ŞÜPHELİ İFADE TUTANAĞI” adlı tutanağa işlememişlerdir.

DELİLLER : Müşteki beyanı , Mobese Görüntüleri, 155 e gelen ihbar telefonu

SONUÇ VE TALEP :

Yukarıda açıklanan sebeplerle şüpheli …………………. ve beraberindeki yardım eden iki kişi hakkında cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, kasten yaralama ve birden fazla kişi tarafından işlenen silahlı yağma suçlarından, gerekli kovuşturmanın yapılarak cezalandırılmaları için kamu davasının açılmasına karar verilmesini talep ederiz.

MÜŞTEKİ VEKİLİ

Son düzenleme tarihi 9 Temmuz 2021 16:28

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.