Borçlunun Kardeşine Haciz Mesajı Gönderen Avukata İdari Para Cezası Uygulandı

Borçlunun Kardeşine Haciz Mesajı Gönderen Avukata İdari Para Cezası Uygulandı

“Kişisel verilerin veri sorumlusu bir avukat tarafından kısa mesaj yoluyla üçüncü kişilere ifşa edilmesi hakkında” Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 14.01.2020 Tarihli ve 2020/26 Sayılı Karar Özeti

* Bankaya olan borcundan dolayı veri sorumlusu avukat tarafından İcra Dairesinde icra takibi başlatıldığı,
* İcra takibi başlatılmasından itibaren söz konusu avukatlık bürosu tarafından haciz işlemlerinin başladığına ilişkin mesajın yıllardır görüşmediği kardeşine gönderildiğini,

ifade edilerek, yukarıda belirtilen hususlar doğrultusunda konunun Kurumumuzca incelenmesi ve gereğinin yapılması talep edilmiştir.
Kurumumuz tarafından dilekçede belirtilen iddialar ile ilgili olarak veri sorumlusundan savunması istenilmiş, alınan cevabi yazıda özet olarak;

“…ilgili kişiye ait olup olmadığı bilinmeyen bir numaranın yine kimliği bilinmeyen üçüncü bir kişi vasıtasıyla edinilmesi ve ilgili kişiye ait verinin bu numaranın sahibi üçüncü kişi ile paylaşılması nedeniyle Kanunun 12 nci maddesinde düzenlenen veri güvenliğine ilişkin yükümlülüklere aykırı hareket eden veri sorumlusu hakkında Kanunun 18 inci maddesinin (1) numaralı fıkrasının (b) bendi kapsamında 50.000 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

Anonim Yorumlar;

  1. Baroların yapamadığını KVKK yapacak muhtemelen.
  2. Avukat olarak dahi başa çıkamadığımız, ardı arkası gelmeyen aramalar, sürekli atılan hukukilikten uzak mesajlar, tüm sülaleye gönderilen 89/1ler… Vatandaş sürekli şikayet etse her gün ceza alacak bürolar var.
  3. Daha ilginç olanı borçlu şikayet etmeden önce “ neden kardeşime borçlu olduğum bilgisini verdiniz?” şeklinde avukata mail atıp, ikrar alıyor bir güzel. Avukatımız da: “Bankacılık Kanunu ve diğer mevzuatlar gereği borçluya ait telefon numarası veya ikamet adresi bilgilerinin tespit edilememesi ve ulaşılamaması durumunda başkaca tespit ettikleri telefon numarası veya adreslere bilgilendirme mesajı ve bilgilendirme mektubu gönderildiğini” belirtiyor.
  4. Bence mantıklı. İcra takibinden sonra meslektaşlarımızın yaptığı vahşice dosyayı çözme çabasıdır. Komşusuna muhtarına akrabasına eşine dostuna ulaşıp rencide ediliyor. Görüşme yapılacaksa borçlu arar kayıtları tutulur. İcra takibinden önce banka isterse uzaktan akrabasına kadar arasın.
  5. Gözümün önünde cereyan eden olay. Bir adamın borcu için adamın oğlunun eşinin annesi arandı yani dünürü. Hiçbir alakaları kan bağları yok hatta bana sorarsanız akrabalık bağı dahi yok .
  6. O nedenle bu tarz yaptırımların avukatları yıldırmaya yönelik olduğundan ziyade mesleği daha iyi yapmaya sevk edici yaptırımlar olduğu çok açık. Evet amaç müvekkil adına para tahsil etmek ama bunu yaparken meslek etiği ve insani değerler göz ardı edilmemeli her ne kadar günümüzde tahsilat yapmak zorlaşmışsa da. O nedenle 50 bin lira güzel bir rakam caydırıcı olabilir ancak dilerim ki daha yüksek cezalar uygulanır. Bu tarz bürolarda avukatların sorumluluğu tamamen personelin üstüne atmasının da önüne geçilir.

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir