Kişisel ilişkinin süresi yeri ve zamanı hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde düzenlenmelidir- Yargıtay Kararı

Nis 21, 2020 | Çocukla Kişisel İlişki

Kişisel ilişkinin süresi yeri ve zamanı hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde düzenlenmelidir

Hakim kişisel ilişkinin süresini, yerini, zamanım infazda güçlük yaratmayacak biçimde hiç bir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde düzenlemelidir. Velayetleri anneye verilen küçükler ile baba arasında bu esaslar dikkate alınmadan (TMK.md.323) infazda tereddüt oluşturacak biçimde yazılı şekilde hüküm kurulması doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 03.05.2010, E. 2009/7131, K. 2010/8791.)

Kişisel ilişkinin süresi yeri ve zamanı hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde düzenlenmelidir

Mahkeme ilamlarının açık ve infazda tereddüt yaratmayacak şekilde kurulması gerekir. Velayeti anneye verilen müşterek çocuk Hatice İrem ile davalı baba arasında kurulan kişisel ilişkinin başlangıç ve bitiş tarih ve saatlerinin gösterilmemesi infazda güçlük yaratacak niteliktedir. Ne var ki, bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden, hükmün bu bölümünün düzeltilerek onanması gerekmiştir (HUMK. md.438/7).

 Sonuç: Temyiz edilen hükmün 2.bentte belirtilen nedenle gerekçeli kararın hüküm bölümünün 3.bendinin tamamının hükümden çıkarılmasına, yerine 3.bent olarak “tarafların müşterek çocuğu Hatice İrem ile davalı baba arasında her ayın 1. ve 3. Cumartesi saat 10:00’dan Pazar günü saat 17:00’ye kadar, dini bayramların 2. ve 3.günü aynı saatler arasmda, sömestr tatillerinin 2.haftası pazartesi saat 9:00’dan Cumartesi saat 17:00’ye kadar, yine yaz döneminde 1 Temmuz-31 Temmuz tarihleri arası aynı saatlerde 1 ay süre ile baba yanında kalacak şekilde kişisel ilişki tesisine, masrafların davalı baba tarafından karşılanmasına” cümlelerinin aynen eklenmesine, hükmün bu bölümünün düzeltilmiş şekliyle, temyize konu diğer yönlerin ise yukarıda 1 .bentte belirtilen nedenle onanmasına (Y2HD, 29.09.2011, E. 2010/12696, K. 2011/14426.)

Kişisel ilişkinin süresi yeri ve zamanı hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde düzenlenmelidir

Velayeti anneye bırakılan müşterek çocukla baba arasmda kişisel ilişki kurulmasına karar verildiği halde, kişisel ilişkinin yılın hangi ay, hangi hafta sonu olduğu belirtilmediği gibi, başlama ve bitiş saatlerinin de ayrı ayrı gösterilmemesi hükmün infazını olanaksız kılmaktadır. Oysa hükmün açıklayıcı ve infazda tereddüt oluşturmayacak şekilde kurulması gerekmektedir. Mahkemece, velayeti anneye verilen müşterek çocukla baba arasında her ayın belli hafta sonlan, dini bayramlar, yanyıl tatili ve yılın belli ayı da belirtilerek kişisel ilişki kurulması gerekirken, yazılı olduğu şekilde karar verilmesi yanlış olmuştur. (Y2HD, 13.10.2011, E. 2010/14221, K. 2011/15806.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.