KİŞİSEL İLİŞKİNİN KALDIRILMASI

Not: Her uyuşmazlık kendine özgü farklılıklar taşımaktadır.Her dava süreci kendisine özerk bir nitelik taşır.Bu nedenle tarafımızla iletişime geçerek detaylı bilgi ve olayınıza uygulanabilecek prosedürü öğreniniz.

Esas 2002/3930 Karar:2002/4731 Yargıtay 2. Hukuk dairesi

Davaların celp edilen icra dosyasında kişisel ilişki günlerinde çocuğu bulundurmadığı, değişen adresini dosyaya bildirmediği ve müreaddit araştırmalara rağmen de adresinin bulunamadığı böylece çocuğun davacı ile kişisel ilişkisini engellediği anlaşılmıştır.Davalı çocuğun aile bağlarını özellikle fikri gelişmesini kötü etkilecek bir davranış içerisine girmiştir.

By durumda velayetin değiştirilmesine karar verilmesi gerekirken davanın reddi usul ve kanuna aykıdır.(734 SK. 149, 4721 SK. 183

E.2013/2-1926 K.2015/1139 Hukuk Genel Kurulu

Yasa hükmü ile dosya arasındaki icra dosyaları ve davalı hakkında çocuk teslimine muhalefet etmekten dolayı uygulanan yaptırım bir arada düşünüldüğünde, davalı annenin çocuğun babayla kişisel ilişki hakkını sürekli olarak engellediği, bundna dolayı hakkında çocuk teslimine muhalefet etmekten yaptırım uygulandığı, bu suretle TMK 324. Maddesinde yer alan yükümlülüğüne aykırı davrandığı anlaşılmaktadır.

bir yorum bırakın

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak ve kopyalamak için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için site menüsünde yer alan Soru-Cevap forumuna katılmanız ve 10 adet farklı başlık altında cevap yazmanız gerekmektedir. Giriş şifreniz 10 adet cevabınız sonrası tarafınıza iletilir.