Kişisel ilişkinin kaldırılması hususunda uzman görüşü alınmalıdır- Yargıtay Kararı

Nis 21, 2020 | Çocukla Kişisel İlişki

Kişisel ilişkinin kaldırılması hususunda uzman görüşü alınmalıdır

Kişisel ilişki sebebiyle çocuğun huzuru tehlikeye girer veya ana ve baba bu haklarını Türk Medeni Kanununun 324/1.maddesi hükmünde öngörülen yükümlülüklerine aykırı olarak kullanır veya çocuk ile ciddi olarak ilgilenmezler ya da önemli sebepler varsa, kişisel ilişki kurma hakkı reddedilebilir (TMK.md.324/2).

Müşterek çocuk Ali Baran Taş dinlenilmeden ve kişisel ilişki hususunda uzman görüşü de alınmadan “dosya içeriğine göre davalı ile çocuklar reşit oluncaya kadar şahsi ilişkinin yasaklanmasına” şeklinde hüküm kurulması doğru görülmemiştir. (Y2HD, 16.05.2011, E. 2010/7651, K. 2011/8452.)

Kişisel ilişkinin kaldırılması hususunda uzman görüşü alınmalıdır

Türk Medeni Kanununun 182/2 ve 324/2. maddeleri uyarınca kişisel ilişki düzenlenmesinde çocuğun sağlık, eğitim ve ahlak bakımından yararlan esas tutulur. Çocuğun huzurunun tehlikeye girmesi, anne ve babanın yükümlülüklerine aykın davranmalan, çocuk ile ciddi olarak ilgilenmemeleri ya da önemli sebeplerin varlığı halinde kişisel ilişki kurma hakkının reddedilmesi veya kendilerinden alınması mümkündür. 4787 sayılı Yasanın 5.maddesi uyannca uzman görüşü alınarak tüm deliller birlikte değerlendirilip sonucu uyannca karar verilmesi gerekirken, eksik inceleme ile “kişisel ilişki kurulmasına yer olmadığma ” şeklinde hüküm tesisi usul ve yasaya aylan bulunmuştur. (Y2HD, 19.09.2011, E. 2010/15158, K. 2011/13400.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.