Kişisel ilişkinin gerektirdiği masraflara katılma külfeti bundan yararlanan tarafa düşer- Yargıtay Kararı

Nis 21, 2020 | Çocukla Kişisel İlişki

Kişisel ilişkinin gerektirdiği masraflara katılma külfeti bundan yararlanan tarafa düşer

Kişisel ilişkinin gerektirdiği masraflara katılma külfeti, bundan yararlanan tarafa düşer. Tarafların müşterek çocuklarının velayetleri davalı babaya verilmiş olup, anne ile çocuk arasındaki kişisel ilişki kurma külfetinin îcra İflas Kanunun 25/A maddesine aykın olarak davalı babaya yükletilmesi usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 21.09.2011, E. 2010/23195, K. 2011/13720.)

Kişisel ilişkinin gerektirdiği masraflara katılma külfeti bundan yararlanan tarafa düşer

Kişisel ilişkinin gerektirdiği masraflara katlanma külfeti bundan yararlanan tarafla aittir. Tarafların müşterek çocuklarının velayeti davacı anneye verilmiş olup, baba ile çocuğun kişisel ilişki kurma külfetinin İcra İflas Kanununun 25/A maddesine aykın olarak, velayet verilen davacıya yükletilmesi usul ve yasaya aykındır.

Ancak bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden hükmün bu bölümünün düzeltilerek onanmasına karar vermek gerekmiştir (HUMK. md. 438/7).

Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukanda 2.bentte açıklanan nedenlerle, hüküm fıkrasından 6.bendin tamamen çıkartılmasına, hükmün bu bölümünün düzeltilmiş şekliyle, hükmün diğer bölümlerinin ise yukarıda 1 .bentte açıklanan nedenlerle onanma- sına (Y2HD, 19.01.2011, E. 2010/9375, K. 2011/388.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank