Kişisel ilişkinin değiştirilmesi davasında taraflara usulüne uygun duruşma günü tebliğ edilip gösterdikleri takdirde delilleri toplanmadan karar verilemez- Yargıtay Kararı

Nis 21, 2020 | Çocukla Kişisel İlişki

Kişisel ilişkinin değiştirilmesi davasında taraflara usulüne uygun duruşma günü tebliğ edilip gösterdikleri takdirde delilleri toplanmadan karar verilemez

Dava, 01.07.2010 tarihinde açılmış, mahkemece davalıya dava dilekçesi tebliğ edilmeden, 02.07.2010 tarihinde tarafların yokluğunda hüküm kurulmuştur. Taraf teşkili kamu düzenine ilişkin olup, mahkemece doğrudan doğruya gözönünde tutulur. Bu nedenle mahkemece taraflara usulüne uygun duruşma günü tebliğ edilmeden, gösterdikleri takdirde delilleri toplanmadan eksik hasım ve eksik inceleme ile yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiştir. (HUMK.m.73) (Y2HD, 03.05.2011, E. 2010/18172, K. 2011/7524.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.