Kişisel ilişki üçüncü kişi gözetimi şartına bağlı olarak kurulamaz- Yargıtay Kararı

Kişisel ilişki üçüncü kişi gözetimi şartına bağlı olarak kurulamaz

Tarafların ortak çocukları 1997 doğumlu Gülseren ile 2000 doğumlu Mehmet mahkemece dinlenmişlerdir. Davacı annenin uzmanla yaptığı görüşme sonucu uzmana ifade ettiği, babanın kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğuna ilişkin beyanı dışında dosyada bu yönde bir delil bulunmamaktadır.

Müşterek çocuk Gülseren böyle bir olaydan, söz etmemiştir. Böyle bir durum kanıtlanmadığı halde, velayetleri anneye verilen çocuklarla davalı baba arasında üçüncü kişilerin gözetiminde kişisel ilişki tesisi, bundan beklenen amaca aykırıdır. Öyleyse çocuklarla davalı baba arasında üçüncü kişilerin gözetimi olmaksızın doğrudan kişisel ilişki tesisi gerekirken, yazılı şekilde kişisel ilişki tesisi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 30.05.2011, E. 2010/8849, K. 2011/9399.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 21 Nisan 2020 14:35

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.