Kişisel ilişki okul tatili gözetilerek kurulmalıdır- Yargıtay Kararı

Nis 21, 2020 | Çocukla Kişisel İlişki

Kişisel ilişki okul tatili gözetilerek kurulmalıdır

Velayeti anneye verilen müşterek çocuk 2001 doğumlu ve öğrenim çağındadır. Eşler ayrı şehirlerde oturmakta olup, küçük ile baba arasında ayrı şehirlerde yaşamaları haline ilişkin olarak düzenlenen kişisel ilişki yetersizdir. Sömestr (yarıyıl) tatili ve milli/dini bayramlarda gözetilerek, daha uygun kişisel ilişki kurulması gerekirken; yazılı şekilde hüküm kurulması doğru görülmemiştir. (Y2HD, 11.07.2011, E. 2010/10696, K. 2011/11877.)

Kişisel ilişki okul tatili gözetilerek kurulmalıdır

Taraflar farklı şehirlerde oturmakta olup, davalı-davacı baba ile düzenlenen kişisel ilişki çocuğun yaşı gözetildiğinde yetersiz kalmaktadır. Baba ile müşterek çocuk Nevinnaz arasında babalık duygularını tatmin edecek ve baba yanında yatıya kalacak, çocuğun eğitim çağında oluşu nedeniyle yarı yıl ve yaz tatilinin belirlenecek bir bölümünü de kapsayacak şekilde ayrıca senenin belirli aylarının belirlenecek hafta sonlarında olmak üzere daha geniş ve uygun süreli kişisel ilişki tesisi gerekirken yazılı şekilde hüküm tesisi doğru görülmemiştir. (Y2HD, 21.09.2011, E. 2011/234, K. 2011/13756.)

Kişisel ilişki okul tatili gözetilerek kurulmalıdır

Davacı-davalı kadının İstanbul’da, davalı-davacınm ise Ankara’da ikamet ettiği anlaşılmaktadır. Velayet kendisine verilmeyen davalı-davacı koca ile çocuk arasında her hafta sonu cumartesi ve pazar günleri kişisel ilişki tesisi, tarafların durumuna uygun olmadığı gibi, çocuğun da ruhsal ve fiziksel gelişimini olumsuz etkiler niteliktedir.

Bu nedenle, her hafta sonu yerine ayın belirli hafta sonları ile ayrıca yarıyıl tatilinde, dini bayramlarda ve yaz tatilinde belirli sürelerle kişisel ilişki tesisi gerekirken; yazılı şekilde düzenleme isabetsiz olup bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 10.03.2011, E. 2010/2790, K. 2011/4284.)

Kişisel ilişki okul tatili gözetilerek kurulmalıdır

Velayet hakkı anneye verilen 2009 doğumlu küçük Ali Kaan’ın yaşı, anne şefkatine muhtaç oluşu, okul çağında bulunmaması ve tarafların ayrı şehirde yaşadıkları hususu dikkate alındığında, küçük ile davalı-davacı baba arasında sömestr tatili ve yaz aylarında düzenlenen kişisel ilişki süreleri çocuğun menfaatine uygun düşmemektedir.

Açıklanan nedenlerle daha uygun sürelerle kişisel ilişki tesis edilmek üzere hükmün bozulması gerekmiştir. (Y2HD, 12.04.2011, E. 2010/5679, K. 2011/6576.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.