Kişisel ilişki kurulmasında üçüncü kişilere sorumluluk yüklenemez- Yargıtay Kararı

Nis 21, 2020 | Çocukla Kişisel İlişki

Kişisel ilişki kurulmasında üçüncü kişilere sorumluluk yüklenemez

Hüküm, infazda tereddüt yaratmayacak şekilde kurulmalıdır. Kişisel ilişkilerde, üçüncü kişilere sorumluluk yüklenemeyeceği gibi kişisel ilişkinin süresinin belirlenmesi yönünden de taraflardan birine insiyatif tanınması doğru değildir. Ne var ki bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden hükmün bu bölümlerinin de düzeltilerek onanması yönüne gidilmiştir. (HUMK.md.438/7)

Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukarıda 2.bentte açıklanan nedenle, gerekçeli kararın hüküm bölümünün 2.bendinin 3.fıkrasındaki “bu amaçla; görüşme günlerinde çocuklarına bizzat babaları ….” Cümlesinden sonra gelen “veya birinci derecede yakını taralından” sözcüklerinin ve aynı paragrafın lO.satınndaki “15 Ağustos günü saat 10.00’da alınıp 25 Ağustos günü saat 17.00’de teslim edilmek üzere on gün süre ile baba ile tatil yapmalarına…” cümlelerinden sonra gelen “.. .dini bayramların bu tarihlere rastlaması durumunda dini bayramlardaki görüşme esaslarının uygulanmasına, çocuklarla 10 gün ek tatil imkanının bayramı izleyen bir ay içerisinde anne tarafından babaya verilmesine…” cümlelerinin hükümden çıkarılmasına, hükmün bu bölümlerinin düzeltilerek, temyize konu diğer bölümlerinin ise 1 .bentte belirtilen nedenlerle onanmasına (Y2HD, 19.04.2010, E. 2010/3458, K. 2010/7757.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.