Kişisel ilişki izinli gelinen döneme hasren kurulamaz- Yargıtay Kararı

Nis 21, 2020 | Çocukla Kişisel İlişki

Kişisel ilişki izinli gelinen döneme hasren kurulamaz

Velayeti davacı-davalı anneye verilen müşterek çocuk ile davalı-davacı baba arasında kişisel ilişkinin “davalı-davacı babanın Antalya’ya görevli ve izinli geldiği dönemlerde çocuk ile kişisel ilişki kurmasının sağlanması” şeklinde düzenlenmesi kişisel ilişki kararının zaman ve süre bakımından infazında tereddüt yaratacak nitelikte bulunduğundan usul ve yasaya aykırı olmuştur.

Ancak bu yanlışlığın giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden hükmün bu bölümünün düzeltilerek onanmasına karar vermek gerekmiştir. (HUMK. md. 438/7)

Sonuç: Temyiz edilen kararın yukarıda 2. bentte gösterilen nedenlerle gerekçeli kararın hüküm bölümünün 3. paragrafının son cümlesinde yer alan “ ayrıca davalı baba Sinan Aktaş’ın Antalya’ya görevli veya izinli geldiği dönemlerde çocuğu ile kişisel ilişki kurmasının sağlanmasına” sözcüklerinin çıkarılmasına, hükmün bu bölümünün düzeltilmiş şekliyle, diğer yönlerinin ise 1. bentte açıklanan sebeplerle onanmasına, (Y2HD, 12.07.2011, E. 2010/6048, K. 2011/12039.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.