Kişisel ilişki çocukların eğitim durumunu engellememelidir- Yargıtay Kararı

Nis 21, 2020 | Çocukla Kişisel İlişki

Kişisel ilişki çocukların eğitim durumunu engellememelidir

Mahkemece velayeti davacı anneye verilen müşterek çocukla davalı baba arasında düzenlenen kişisel ilişki yetersizdir. Çocukların eğitim durumunu engellemeyecek şekilde yarıyıl tatilinde ve dini bayramlarda da kişisel ilişki düzenlenmesi gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 28.04.2011, E. 2010/4812, K. 2011/7141.)

Kişisel ilişki çocukların eğitim durumunu engellememelidir

Kişisel ilişki düzenlenirken küçüğün ve tarafların durumları değerlendirilmeli, babalık ve analık duygularının tatmini yanında küçüğün bedeni ve fikri gelişmesini ve eğitimini etkilememelidir.

Taraflar ayrı kentlerde oturmaktadırlar. Bu nedenle her ayın 3. haftası Pazartesi 9.00 – Pazar 15.00 saatleri arasında kişisel ilişki düzenlenmesi amaçtan uzak olduğu gibi, öğrenci olan küçüğün eğitimini de engelleyecektir.

Mahkemece baba ile küçük arasında ayın belirli hafta sonlarında yatılı da kalacak şekilde kişisel ilişki kurulması gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 06.10.2011, E. 2010/12803, K. 2011/15145.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.