Kişisel ilişki ana babanın çalışma koşulları dikkate alınarak kurulmalıdır- Yargıtay Kararı

Nis 21, 2020 | Çocukla Kişisel İlişki

Kişisel ilişki ana babanın çalışma koşulları dikkate alınarak kurulmalıdır

Velayet kendine bırakılmayan eşle ortak çocuk arasında kurulacak kişisel ilişkide, öncelikle çocuğun sağlık, eğitim ve ahlaki bakımdan yararı gözetilmekle birlikte (TMK m. 182/2); ilişkinin en az gider ve zaman gerektirecek ve ilişki kurmayı güçleştirmeyecek veya imkansız kılmayacak şekilde düzenlenmesi gerekir.

Bu gereklilikler karşısında; davalı baba ile müşterek çocuk arasında kurulan ilişkide davalı babanın çalışma koşullarının gözetilmemesi de doğru olmamıştır. (Y2HD, 12.10.2011, E. 2010/14499, K. 2011/15517.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

1 Yorum

  1. Esma Şahin

    Güzel paylaşımlar, bir sorum olacak anlaşmalı boşanmak zorundabkaldim karar aynı gun kesinleşti siddet ceza mahkemesinde vardı ve adaleti yanıltan asılsız beyanlar ile çocuğumun velayeti 10 yıl bendeyken baba çocuğun velayetini d.isle almıştır mahkeme süresince göstermemiş kardeşi uyuşturucu sucundan içeri girmiş olup ben 10 yıl ayrı yaşadım şiddetin herturlusu vardi idare mahkemesinde bir davam var ve bana ulaşmanızı istiyorum hoşçakalın

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.