Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Kişisel eşyalara ilişkin talep boşanmanın eki niteliğinde değildir – Yargıtay Kararı: E. 2010/9293, K. 2011/9777

Kişisel eşyalara ilişkin talep boşanmanın eki niteliğinde değildir

Davacı kadının çeyiz eşyaları, kişisel eşyalar ve düğün masraflarına yönelik talebi boşanmanın eki niteliğinde olmayıp alman başvurma harcı bu talepleri de kapsamaktadır. Davacıya talep ettiği çeyiz eşyaları ve değerleri açıklattırılıp nispi harcın peşin alınması gereken kısmıyla ilgili noksanlığı tamamlama imkanı verilmesi (Harçlar Kanunu md.30-32) noksanlık tamamlandığı takdirde tarafların delilleri değerlendirilerek ulaşılacak sonuç uyarınca karar verilmesi, düğün masraflarına ilişkin talebin Borçlar Kanunundan kaynaklandığı gözetilerek görev hususunun da düşünülmesi gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 06.06.2011, E. 2010/9293, K. 2011/9777.)

Son düzenleme tarihi 26 Şubat 2020 15:51

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.