Kiraya Verenin Kiralananın Teslim Anındaki Ayıplarından Sorumluluğu

May 26, 2020 | Kira Hukuku Avukatlığı

Kiraya Verenin Kiralananın Teslim Anındaki Ayıplarından Sorumluluğu

Kiraya verenin asli borcu olan kiralananı kullanıma elverişli bir biçimde teslim etme borcuna ilişkin olan bir sorumluluğu mevcuttur. Buna göre, kiralanan kullanıma elverişli bir biçimde teslim edilmemişse, bu nitelik itibariyle bir ayıp sayıldığından kiraya veren bundan sorumlu olacaktır. Söz konusu düzenlemede, kiraya verenin kiralananın ayıplarından sorumluluğunu teslim anındaki ayıplar ile sınırlandırmıştır. Kiraya verenin, kiralananın teslimi anındaki ayıplarından sorumluluğunun şartlarını ve hukuki sonuçlarını incelemeden önce “ayıp” kavramı üzerinde durmak gerekir. 

Ayıp, kiralananda mevcut olan veya sonradan ortaya çıkan ve kiracının sözleşmeye uygun bir şekilde kullanımını ya da yararlanmasını engelleyen eksiklikler ve bozukluklar olarak tarif edilebilir.

Kiralanandaki ayıpları maddi, hukuki ve manevi ayıplar olarak çeşitli türlere ayırmak mümkündür. Kiralananın kullanım elverişliliğini etkileyen kiralananın cismani varlığında veya malda sonradan ortaya çıkan kusurlar maddi ayıp olarak kabul edilmektedir. Maddi ayıplara örnek olarak, kiralanan taşınmazın camlarının kırık olması, kapılarının olmaması, kiralananı fareler veya böceklerin istila etmiş olması, çatının akması gösterilebilir.

Kamu hukukundan kaynaklanan sınırlamalar nedeniyle ortaya çıkan eksiklikler hukuki ayıp olarak nitelendirilmektedir. Kiralananın oturma ruhsatının olmaması ise hukuki ayıba örnek olarak gösterilebilir. Kiraya veren veya yakınlarının kiracıyı sürekli rahatsız etmeleri, kiralananın kullanımını etkileyecek derecede gürültü, duman, pis koku vs. olması gibi durumlar da manevi ayıp olarak nitelendirilebilir. 

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.