Kiraya Verenin Ayıplı Malı Ayıpsızı ile Değiştirmesi Süresi

Haz 25, 2020 | Kira Hukuku Avukatlığı

Kiraya Verenin Ayıplı Malı Ayıpsızı ile Değiştirmesi Süresi

Türk Borçlar Kanununun 306. maddesinin IV. fikrasına göre kiraya veren, kiralananda bir ayıp ortaya çıkması durumunda, kiracıya kiralananın ayıpsız benzerini hemen vererek ve uğradığı zararın tamamını gidererek, onun seçimlik haklarını kullanmasını önleyebilecektir.

Fıkra hükmünün uygulanabilmesi ve dolayısıyla kiraya verenin kiracınin seçimlik haklarını kullanmasını önleyebilmesi için ayıplı olan kiralananın ayıpsız benzerinin hemen, onun herhangi bir hak kaybına uğramasına imkan vermeyecek bir süre içerisinde verilmesi ve bunun yanı sıra kiralananın ayıplı olması nedeniyle uğradığı zararın tamamının giderilmiş olması gereklidir. 

Kiracıya teslim edilen ayıplı kiralananın benzeri de ayıplı çıkarsa, bu durumda da kiraya verenin ayıptan doğan sorumluluğuna ilişkin hükümlere başvurmak mümkündür. Buna karşılık kiracı, kiralananın ayıpsız benzeri kendisine teslim edilinceye kadar ve varsa zararları tazmin edilinceye kadar geçen süre için kiraya verenden kira bedelinde indirim talep edebilir

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.