Kiralananın Ayıpsız Benzeri ile Değiştirilmesi

Haz 25, 2020 | Kira Hukuku Avukatlığı

Kiralanan Ayıpsız Bir Benzeri ile Değiştirilebilir Mi?

Kiracının kiralananın ayıplı olması halinde, kiraya verene tanınan süre içerisinde söz konusu ayıp giderilmediği takdirde başvurabileceği seçimlik haklardan birisi, kiralananın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteme hakkıdır. Söz konusu seçimlik hak, yenilik doğuran hak nitelinde olmayan ve aynen ifa talebinin devamı nitelinde bir haktır. Bu hakkın kullanılabilmesi için ayıbın giderilmesi talebi ile verilen sürede ayıbın giderilmemiş olması gerekir. Eğer ayıbın giderilmesi hakkı kullanılırken kiraya verene uygun bir süre verilmemişse, bu seçimlik hak kullanılamaz. 

Kiralananın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesi seçimlik hakkı her durumda kiraya verenden beklenebilecek bir hak niteliği taşımaz. Öncelikle kiraya verenin kiralananın ayıpsız benzerini verme imkânının olup olmadığı araştırılmalıdır. Kiraya veren ancak elinde kiralanana benzer bir şey bulunduğu durumda yükümlülük altına girer. Aksi durumda, kiraya verenden kiralanan şeyin benzeri elinde olmasa dahi temin etmesi beklenemez

Türk Borçlar Kanununun 306. maddesinin III. fikrasında yapılan düzenleme kiralananın ayıplı olması halinde kiracıya tanınan haklar karşısında, ayıptan sorumlu taraf olan kiraya veren için öngörülen bir hak nitelindedir. Söz konusu düzenlemeye göre, kiracı bir seçimlik hak olarak ayıbın giderilmesini talep etmişse, kiraya veren, kiralananda ortaya çıkan ayıbı gidermek yerine, uygun bir süre içerisinde kiralananı ayıpsız bir benzeri ile değiştirebilir. Kiraya verenin böyle bir hakkı kullanabilmesi için kiralananın ayıpsız bir benzerinin mevcut olması gerekir ki, bu daha çok taşınır kiraları bakımından söz konusu olur

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.