Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Kiralananın Ayıpsız Benzeri ile Değiştirilmesi

Kiralanan Ayıpsız Bir Benzeri ile Değiştirilebilir Mi?

Kiracının kiralananın ayıplı olması halinde, kiraya verene tanınan süre içerisinde söz konusu ayıp giderilmediği takdirde başvurabileceği seçimlik haklardan birisi, kiralananın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteme hakkıdır. Söz konusu seçimlik hak, yenilik doğuran hak nitelinde olmayan ve aynen ifa talebinin devamı nitelinde bir haktır. Bu hakkın kullanılabilmesi için ayıbın giderilmesi talebi ile verilen sürede ayıbın giderilmemiş olması gerekir. Eğer ayıbın giderilmesi hakkı kullanılırken kiraya verene uygun bir süre verilmemişse, bu seçimlik hak kullanılamaz.

Kiralananın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesi seçimlik hakkı her durumda kiraya verenden beklenebilecek bir hak niteliği taşımaz. Öncelikle kiraya verenin kiralananın ayıpsız benzerini verme imkânının olup olmadığı araştırılmalıdır. Kiraya veren ancak elinde kiralanana benzer bir şey bulunduğu durumda yükümlülük altına girer. Aksi durumda, kiraya verenden kiralanan şeyin benzeri elinde olmasa dahi temin etmesi beklenemez.

Türk Borçlar Kanununun 306. maddesinin III. fikrasında yapılan düzenleme kiralananın ayıplı olması halinde kiracıya tanınan haklar karşısında, ayıptan sorumlu taraf olan kiraya veren için öngörülen bir hak nitelindedir. Söz konusu düzenlemeye göre, kiracı bir seçimlik hak olarak ayıbın giderilmesini talep etmişse, kiraya veren, kiralananda ortaya çıkan ayıbı gidermek yerine, uygun bir süre içerisinde kiralananı ayıpsız bir benzeri ile değiştirebilir. Kiraya verenin böyle bir hakkı kullanabilmesi için kiralananın ayıpsız bir benzerinin mevcut olması gerekir ki, bu daha çok taşınır kiraları bakımından söz konusu olur.

Son düzenleme tarihi 25 Haziran 2020 20:43

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.