Kiracının Sözleşmeyi Fesih Hakkı

Haz 21, 2020 | Kira Hukuku Avukatlığı

Kiracının Sözleşmeyi Fesih Hakkı Var Mıdır?

Sözleşmeyi fesih hakkı: Bu düzenlemeye göre, kiralananda ortaya çıkan ayıbın, sözleşmede öngörülen kullanma elverişliliğini ortadan kaldırması veya önemli ölçüde engellemesi halinde, kiracı sözleşmeyi fesih hakkına sahiptir. Ancak bu hakkın kullanılabilmesi için ayıbın verilen uygun süre içerisin de kiraya veren tarafından giderilmemiş olması gerekir. Bir başka ifadeyle, kiracı kiralananda ortaya çıkan ayıbın giderilmesi için kiraya verene uygun bir süre vermişse ve bu süre içerisinde ayıp giderilmemişse, ancak bu takdirde fesih hakkını kullanabilir. Fesih hakkının kullanılabilmesi için ayıbın önemli ayıp olması gerekir (TBK. m. 305/f. II). 

Kiracı TBK. m. 306/ f. IIde öngörülen şartların gerçekleşmesi halinde, fesih hakkını kullanarak sözleşmeyi feshederse, sözleşme ileriye etkili olarak sona erer. Bu durumda, kira sözleşmesi ileriye etkili olarak sona erdiği için o zamana kadar ödenen kira bedellerinin iadesi istenemez.

Kiracının sözleşmeyi feshi hassas bir prosedürdür. Bu alanda deneyimli ve alanında uzman bir avukat ile çalışmanız önerilir. Adana merkezli Avukat Saim İNCEKAŞ hukuk ve danışmanlık ofisimizle menüde yer alan iletişim sekmesinden kolayca iletişime geçmeniz mümkündür.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.