Kiracının Sözleşmeyi Fesih Hakkı

Kiracının Sözleşmeyi Fesih Hakkı Var Mıdır?

Sözleşmeyi fesih hakkı: Bu düzenlemeye göre, kiralananda ortaya çıkan ayıbın, sözleşmede öngörülen kullanma elverişliliğini ortadan kaldırması veya önemli ölçüde engellemesi halinde, kiracı sözleşmeyi fesih hakkına sahiptir. Ancak bu hakkın kullanılabilmesi için ayıbın verilen uygun süre içerisin de kiraya veren tarafından giderilmemiş olması gerekir. Bir başka ifadeyle, kiracı kiralananda ortaya çıkan ayıbın giderilmesi için kiraya verene uygun bir süre vermişse ve bu süre içerisinde ayıp giderilmemişse, ancak bu takdirde fesih hakkını kullanabilir. Fesih hakkının kullanılabilmesi için ayıbın önemli ayıp olması gerekir (TBK. m. 305/f. II).

Kiracı TBK. m. 306/ f. IIde öngörülen şartların gerçekleşmesi halinde, fesih hakkını kullanarak sözleşmeyi feshederse, sözleşme ileriye etkili olarak sona erer. Bu durumda, kira sözleşmesi ileriye etkili olarak sona erdiği için o zamana kadar ödenen kira bedellerinin iadesi istenemez.

Kiracının sözleşmeyi feshi hassas bir prosedürdür. Bu alanda deneyimli ve alanında uzman bir avukat ile çalışmanız önerilir. Adana merkezli Avukat Saim İNCEKAŞ hukuk ve danışmanlık ofisimizle menüde yer alan iletişim sekmesinden kolayca iletişime geçmeniz mümkündür.

Son düzenleme tarihi 21 Haziran 2020 20:25

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.