Kiracının Kiralanandaki Ayıpları İhbar Yükümlülüğü

May 26, 2020 | Kira Hukuku Avukatlığı

Kiracının Kiralanandaki Ayıpları İhbar Yükümlülüğü

Kiralananda ortaya çıkan ayıp, kiracının özen borcuna aykırı davranmasından (TBK, m. 316/ f. I) veya diğer yan yükümlülükleri yerine getirmemesi nedeniyle meydana gelirse, bir başka deyişle kiracının kusurundan kaynaklanırsa, kiraya veren bu ayıplardan sorumlu olmaz.

Kiracının İhbar Yükümlülüğü

Kira sözleşmesini düzenleyen hükümler arasında kiraciya kiralananı gözden geçirme (muayene) külfeti yükleyen bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak TBK. m. 318 gereğince bir bildirim yükümlülüğünün bulunduğunu söylemek mümkündür. Söz konusu hükme göre, kiracı, kendisinin gidermek zorunda olmadığı ayıpları kiraya verene gecikmeksizin bildirmekle yükümlüdür. Kiracı bu yükümlülüğü yerine getirmediği takdirde meydana gelen zararı gidermekle yükümlü olur. 

Teslim sırasında var olan açık ayıplardan dolayı kiracı bir itirazda bulunmazsa, kiralananı mevcut haliyle kabul etmiş sayılır ve ayıptan sorumluluğa ilişkin hükümlerdeki korumadan yararlanamaz. Ancak teslim anında var olan gizli ayıplar ya da teslimden sonra ortaya çıkan ayıplar söz konusu ise bu durumda kiracının ayıpları derhal kiraya verene bildirmesi gerekir. 

İhbar külfetini yerine getirmeyen kiracı ayıptan doğan hukuki korumadan yararlanamaz.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.