Kira Sözleşmesinin Şekli

May 10, 2020 | Kira Hukuku Avukatlığı

Kira Sözleşmesinin Şekli

Türk Borçlar Kanunu’nda kira sözleşmesinin geçerliliği herhangi bir şekil şartına tâbi kılınmamıştır. Dolayısıyla kural olarak, konusu ister taşınır olsun, isterse taşınmaz olsun taraflar sözleşmeyi sözlü, yazılı ya da resmi şekilde örneği noter aracılığı ile yapabilirler.

Ancak taraflar, Kanun tarafından şekle tâbi kılınmayan bu sözleşmeyi belirli bir şekilde yapmak için anlaşabilirler. Bu durumda kira sözleşmesinin geçerliliği, tarafların anlaştıkları şekilde yapılmasına bağlıdır.

Uygulamada daha ziyade matbu halde bulunan “Kira Kontratı” nüshalarının taraflarca ilgili yerlerinin doldurularak ve imzalanarak kullanıldığı görülmektedir.

Kira sözleşmesinin yapılması belirli bir şekle bağlı olmamasına rağmen, istisnai olarak bazı özel düzenlemelerde şekil şartı öngörülmüştür. Örneğin, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na tâbi kira sözleşmelerinin noterlikçe tescil edilmiş olmaları şarttır (DİK m. 57/f. I). Ayrıca, 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu m. 119’a göre, hava araçlarının kiralanmasına ilişkin yapılacak sözleşmelerin geçerliliği yazılı şekilde yapılmış olmalarına bağlıdır.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.