Kira Sözleşmesinin Hukuki Özellikleri

May 8, 2020 | Kira Hukuku Avukatlığı

Kira Sözleşmesinin Hukuki Özellikleri

Kira sözleşmesi kullandırma amacı güden sözleşmeler içerisinde yer alır.

Hukuki nitelik itibariyle kira sözleşmesi tam iki tarafa borç yükleyen rızai bir sözleşmedir.

Kiraya veren, bir şeyin kullanılmasını veya kullanılmasıyla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakırken, kiracı da bunun karşılığında kira bedeli ödeme borcu altına girer.

Tarafların edimleri bu anlamda bir karşılıklılık (değişim) içerisindedir. Dolayısıyla kira sözleşmesinin tarafları, karşılıklı olarak haklar elde etmenin yanı sıra borç altına da girmektedirler.

Kira sözleşmesinin iki taraflı borç yükleyen bir sözleşme olması itibariyle, kiraya verenin kira konusu malı kiracıya kullanıma ve ondan yararlanmaya elverişli bir biçimde teslim etme, kiracının da kira konusunun kullanımının karşılığı olarak kira bedelini ödeme yükümlülüğü, tarafların asli borçlarını teşkil etmektedir.

Kiracı, kira konusunun kullanımı ve ondan yararlanmasının karşılığı olarak, sözleşmede kararlaştırılan kira bedelini ödemekle yükümlüdür (TBK md 313). Bu bağlamda kiracı, TBK. m. 314 gereğince de kira bedelini ve gerekli olduğu takdirde yan giderleri, sözleşmede aksine bir hüküm veya yerel bir âdet yoksa her ayın sonunda ve en geç kira süresinin bitiminde ödemekle yükümlü tutulmuştur.

Kira sözleşmesi diğer taraftan, rızai bir sözleşmedir. Kiraya veren ile kiracının iradelerini karşılıklı ve birbirine uygun olarak açıklamaları sonucunda kira sözleşmesi kurulmuş olur.

Sözleşmenin kurulabilmesi için ayrıca, kiralananın kiracıya teslim edilmesi şart değildir. Kira sözleşmesinin geçerli olarak kurulmasıyla birlikte, kiraya veren kira süresi boyunca kiralananı kullanmaya veya kullanmayla birlikte ondan yararlanmaya elverişli bir biçimde bulundurma borcu altına girer. Buna karşılık kiracının ise, kiraya veren tarafından kiralananın sözleşmede öngörülen kullanım amacına uygun bulundurulduğu müddetçe kira bedelini ödeme yükümlülüğü vardır. Bu anlamda kira sözleşmesi kişisel borç doğuran bir sözleşmedir.

Kira sözleşmesi sürekli borç ilişkisi doğuran bir sözleşmedir. Bu özellik, kiraya verenin sözleşme süresi boyunca kiralananı kullanıma elverişli bir biçimde bulundurma borcunun (TBK md 301) bir sonucudur.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.