Kira Sözleşmesini Yazılı Vekaletnamesi Olmayan Vekil İmzalayabilir Mi?

Ara 23, 2020 | Kira Hukuku Avukatlığı, Vekalet Sözleşmesi

“Kira Sözleşmesini Yazılı Vekaletnamesi Olmayan Vekil İmzalayabilir Mi” sorusunun cevabını bu yazımızda sizler için açıkladık.

Yargıtay kira sözleşmesinin yazılı vekaletnamesi bulunmayan vekil tarafından da imzalanabileceğini kabul etmiştir. Yargıtay’ın bu konuya dair açıklaması şu şekildedir:

Özet: Kira sözleşmesini düzenleyen vekil, vekâletin şekle bağlı olmadığı

Borçlar Kanununun 386’ncı ve müteakip maddelerinde açıklandığı gibi; vekâlet akdi özel bir şekle bağlı değildir. Binaenaleyh, sübutu için mutlaka bir vekâletname ibrazına mahal yoktur. Mübrez kira mukavelenamesinde kiralayanın adı gösterilmiş ve altına bunun vekili imzalamış ve Vekilin sıfatını asil kabul etmiş bulunduğuna göre bu sözleşme geçerlidir. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. İİD. 9.3.1973 T. 2802 E. 2501 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.