Kira Sözleşmesi Ne Demektir? Kira Sözleşmesinin Tanımı

May 8, 2020 | Kira Hukuku Avukatlığı

Kira Sözleşmesi Ne Demektir? Kira Sözleşmesinin Tanımı

Kira sözleşmesinin tanımı, Türk Borçlar Kanunu md 299’da yapılmıştır. Buna göre kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanılmasıyla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.

Tanımda 818 sayılı Borçlar Kanunu’ndan ayrı ve doğru olarak tüm kira sözleşmelerini kapsama düşüncesiyle “kullanma” yanında “yararlanma” ifadesine de yer verilmiştir.

Zira ürün kirasında kiralanandan yararlanma olgusunun gözden kaçırılmaması gerekir. Böylece kiraya verenin kira sözleşmesiyle, bir şeyin kullanılmasıyla birlikte ondan yararlanılmasını da kiracıya bırakmayı üstlenebileceği belirtilmiştir.

Kanun koyucu, TBK. m. 299’da kira sözleşmesine ilişkin genel bir tanım yapmıştır. Bu bakımdan yapılan tanım, kira sözleşmesinin konusu ister taşınmaz olsun, isterse taşınır olsun geçerlidir ve ürün kirasını da kapsayacak niteliktedir.

Ancak, ürün kirasının özel olarak ayrıca TBK md 357’de tanımı verilmiştir. Söz konusu hüküm gereğince ürün kirası, kiraya verenin kiracıya, ürün getiren bir şeyin veya hakkın kullanılmasını ve ürünlerin devşirilmesini bir bedel karşılığında bırakmayı üstlendiği sözleşmedir.

Kira sözleşmesinde bir bedel karşılığında geçici bir süre içinde başkalarına ait taşınır veya taşınmaz malı kullanan kişiye “kiracı”, taşınır veya taşınmaz malı kiracının kullanımına hazır bir halde bulunduran kişiye “kiraya veren”, kira sözleşmesine konu olan taşınır veya taşınmaz mala ise “kiralanan”, kiralananın kullanımı veya kullanımıyla birlikte ondan yararlanılmasının karşılığında ödenen ivaza ise “kira bedeli” denir.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.