Kira Sözleşmesi Hukuken Nasıl Kurulur?

Kira Sözleşmesi Hukuken Nasıl Kurulur

Tarafların karşılıklı irade açıklamalarının, kurmak istedikleri kira sözleşmesinin esaslı unsurları üzerinde uyuşmuş olması sözleşmenin kurulması için yeterlidir.

Kira sözleşmesinin geçerli olarak kurulabilmesi için kiraya veren tarafından, kiralananın kullanılmasının veya kullanılmasıyla birlikte ondan yararlanılmasının kiracıya bırakılması, kiracının da bunun karşılığında kira bedelini ödemeyi üstlenmiş olması gerekir.

Bir başka ifadeyle kira sözleşmesi, kiralananın kira bedeli karşılığında kullanılması konusunda tarafların anlaşmasıyla kurulmuş olur. Kira sözleşmesi rızai bir sözleşmedir.

Ayrıca kiralananın kiracıya teslim edilmesi şart değildir.

Sözleşmenin geçerli olarak kurulmasıyla birlikte, tarafların borçlarını ifa yükümlülüğü ortaya çıkar.

Kira sözleşmenin yapılmasıyla ilgili olarak, Kanunda herhangi bir şekil şartı öngörülmemiştir. Dolayısıyla, taraflar sözlü, yazılı ya da noter önünde resmi şekle bağlı olarak yapacakları irade açıklamasıyla kiralananın kullanımı ve bunun karşılığında ödenecek kira bedeli konusunda anlaşarak kira sözleşmesini kurabilirler.

Son düzenleme tarihi 9 Mayıs 2020 13:59

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.