Kira artırım dava dilekçesi

Kas 27, 2020 | Kira Hukuku Avukatlığı

NÖBETÇİ SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DAVACI    :

VEKİLİ     :

DAVALI    :

KONU       : Kira bedelinin değişen ekonomik koşullara uyarlanmasıistemimizden ibarettir.

DAVA

DEĞERİ          : 2.250,00 TL

AÇIKLAMALAR

1-) Müvekkil maliki bulunduğu  mesken olarak kullanmak üzere 10.03.2014 başlangıç tarihli yazılı kira sözleşmesi yapılmış söz konusu sözleşme her yıl yenilenmiştir. En son 10.03.2019 tarihli sözleşmeyle taşınmaz 1 yıllığına aylık 1.500 TL bedelle kiraya vermiştir.

2-) Kira sözleşmesinde yıllık artış % 25 olarak belirlenmişse de zaman içerisinde meydana gelen ekonomik değişimler, yüksek enflasyon ve hayat şartlarının ağırlaşması sonucunda yapılan kira artırımları son derece düşük kalmıştır.

3-) Dava konusu yer için ödenmekte olan kira bedeli, mecurun bulunduğu çevredeki emsal kira bedelleri, yüzölçümü ve özellikleri itibarıyla fevkalade azdır. Nitekim dava konusu villa, site içinde bahçeli, denize 100 metre mesafede, ulaşımı rahat ve bakımlıdır. Emsal taşınmazların sezonluk kira bedelleri 4.000,00 TL’nin üzerinde olduğu gibi yıllık kira bedelleri dahi 3.000 TL’nin üzerindedir. Buna ilişkin olarak www.sahibinden.com internet sayfasında Müvekkil’İn taşınmazının bulunduğu sitededeki emsal bir taşınmazın tarihli kiralık ilanı dilekçemizin ekinde sunulmaktadır (Ek-1). Bu nedenlerle aylık 1.500,00 TL olan kira bedelinin yeni kira dönemi olan 10/03/2020 tarihinden itibaren aylık net 2.250,00 TL ye çıkarılması için bu davanın açılması zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKİ NEDENLER  : 6570 Sayılı Yasa, TBK, HMK ve ilgili tüm yasal mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER     : Kira sözleşmesi, Müvekkil tarafından gönderilen ihtarname ve Davalı’nın ihtarnameye cevabı, keşif, bilirkişi ve yasal ikamesi mümkün her türlü delil.

SONUÇ VE İSTEM       : Açıklanannedenlerle aylık 1.500,00 TL olan kira bedelinin yeni kira dönemi olan 10/03/2020 tarihinden itibaren aylık net 2.250,00 TL‘ ye uyarlanmasına, yargılama giderlerinin ve vekalet ücretinin davalıya yükletilmesine karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.