Kim tarafından takılırsa takılsın takı olarak kadına verilen ziynet eşyaları kural olarak kadına aittir- Yargıtay Kararı

Mar 15, 2020 | Ziynet-Altın Alacağı

Kim tarafından takılırsa takılsın takı olarak kadına verilen ziynet eşyaları kural olarak kadına aittir

Davacı; ziynetlerin aynen iadesi, olmaz ise bedeli olarak 7.775 TL.’nin tahsilini istemiştir.

Davalı, dava konusu ziynetlerin mevcut olduğunu ancak evlilik birliğinin devamı sırasında bozdurulup harcandığını söylemiştir. Bu beyan kısmı ikrar niteliğindedir.

Ziynetlerin bedeliyle ilgili olarak davalının bir kabul beyanı bulunmamaktadır. Davalı Sulh Hukuk Mahkemesinde davacının yaptırdığı tespit sonucu belirlenen ziynetler bedeline de itiraz etmiştir. Kim tarafından takılırsa takılsın takı olarak kadına verilen ziynet eşyaları kural olarak kadına aittir. Ziynet eşyalarının birlik gereksinimleri için koca tarafından bozdurulmuş olması; geri istenmemek üzere verildiği ispatlanmadıkça kocayı iade yükümlülüğünden kurtarmaz. Bu nedenlerle, ziynetlerin varlığı çekişmeli olmadığına göre; ziynetlerin bedelinin dava tarihi itibariyle tespiti için bu işlerden anlar bir uzman bilirkişiden rapor alınarak gerçekleşecek sonucuna göre karar verilmesi gerekirken; eksik incelemeyle yazılı şekilde ziynetlerin bedeline hükmedilmesi doğru olmamıştır. (Y2HD, 26.01.2011, E. 2010/21999, K. 2011/1266.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kim tarafından takılırsa takılsın takı olarak kadına verilen ziynet eşyaları kural olarak kadına aittir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.