Kilometresi Düşürülmüş Ayıplı Araç İhtarnamesi

May 15, 2020 | Tüketici Hukuku Avukatlığı

Kilometresi Düşürülmüş Ayıplı Araç İhtarnamesi

X NOTERLİĞİ’NE

İHTARNAME

 

İHTAR EDEN                   :

VEKİLİ                               :

İHTAR EDİLEN               :

 

KONU                   : X Plakalı ve X şaşi numaralı aracın ayıplı olmasından dolayı tarafınıza iadesi ve araç bedelinin tarafımıza satın alma tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle iadesi talebidir.

AÇIKLAMALAR :

1- Müvekkil tarafından ……….. Plakalıve ………..şaşi numaralı aracınız, X tarihinde, X Noterliğinde X yevmiye numaralı satış sözleşmesi ile satın alınmıştır. 

2- Müvekkil aracı aldığında X ve X yılları zorunlu muayene sonuçlarını kontrol etmiş aracın X yılında X KM’de olduğu yine X yılında X KM’de olduğu tespit edilmiştir. Müvekkil X yılında araca muayene yaptırmış ve aracın KM’si X olarak belirlenmiştir. Bu nedenle müvekkil sağlıklı bir KM zincirine sahip aracın KM’sinin düşürülmüş olabileceğinden şüphelenmemiştir.

3- X Ocak ayından sonra müvekkilin aracında bir takım sıkıntılar meydana gelmeye başlamış müvekkilin aracı götürdüğü özel servislerde, bu sıkıntıların X KM’den sonra yaşanmaya başlayacağı müvekkile belirtilmiştir. Bunun üzerine müvekkil yetkililer tavsiyesiyle aracın gerçek kilometresinin tespitini yaptırmış ve aracın kilometresinin X KM düşürüldüğü tespit edilmiştir. Bu husus müvekkil tarafından satış tarihinden fazlaca zaman geçtikten sonra öğrenilmiştir.

4- Kilometresi düşürülmüş aracı, bu husus gizlenilerek satılması, hem bir gizli ayıp halini ayrıca Yargıtay İçtihatları gereği nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturmaktadır. Söz konusu yasal yollara tarafımızca başvurulmadan önce, tarafımızla iletişime geçilerek X tarihli X Noterliğinde X yevmiye numaralı satış sözleşmesinde yazılı satış bedelinin tarafımıza ödenmesini, 3 (üç) iş günü içerisinde ödeme yapılması halinde hukuk davasından kaynaklı maddi yaptırımlarla karşı karşıya kalmayacağınızı ve ayrıca Ceza Davasında söz konusu hususun etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmanızı sağlayacağı hususlarını ihtaren bildiririz.

İHTAR EDEN VEKİLİ

 

Üç suretten ibaret olan işbu ihtarnamenin bir suretinin dairenizde saklanmasını, bir suretinin muhataba PTT vasıtasıyla tebliğini ve muhataba tebliğ şerhini havi bir suretinin de tarafımıza verilmesini saygı ile ihtar eden olarak talep ederim.

İHTAR EDEN VEKİLİ

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.