Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Kesinleşen iştirak nafakası hakkında yeniden hüküm verilemez- Yargıtay Kararı

Kesinleşen iştirak nafakası hakkında yeniden hüküm verilemez

Mahkemece verilen ilk hüküm, davacı kadın tarafından münhasıran kadının nafakaları yönünden temyiz edilmiş; hüküm, kadın yararına kısa kararda tedbir ve yoksulluk nafakası verildiği halde gerekçeli kararda verilmemesinden dolayı çelişki yaratıldığından bahisle bozulmuş, diğer yönler temyiz edilmeksizin 12.09.2009 tarihinde kesinleşmiştir.

Kesinleşen konularda yeniden hüküm verilemez. Bu yön gözetilmeden iştirak nafakası hakkında yeniden hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır.

Ancak, bu husus yeniden yargılama gerektirmediğinden hükmün düzeltilerek onanması gerekmiştir.(HUMK 438/7 md)

Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukarıda açıklanan nedenlerle mahkeme hüküm fıkrasının iştirak nafakasıyla ilgili 1 nolu bendinin
hükümden çıkarılmasına, hükmün temyize konu bu bölümünün düzeltilmiş şekli ile onanmasına,(Y2HD, 13.10.2011, E. 2011/16318, K. 2011/15756.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 22 Nisan 2020 12:32

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.