Anasayfa » MAKALELER » KESİNLEŞEN İCRA TAKİBİ SONRASI UYGULANMASI GEREKEN PROSEDÜR

KESİNLEŞEN İCRA TAKİBİ SONRASI UYGULANMASI GEREKEN PROSEDÜR

KESİNLEŞEN İCRA TAKİBİ SONRASI UYGULANMASI GEREKEN PROSEDÜR

Yapılmış olan icra takibinde, ödeme emrine süresi içerisinde herhangi bir itirazda bulunulmamış, herhangi bir ödeme yapılmamış ve takip kesinleşmiş ise aleyhine takip başlatılan şahıs veya şirkete ait taşınır ve taşınmaz mallar ve 3. kişilerdeki hak ve alacakları hakkında haciz talebi yazılmalıdır.

Bir sonraki aşamada haciz talebiniz hakkında icra müdürü yardımcısı tarafından karar verilmelidir.Bu karar sonucunda UYAP sistemi üzerinden taşınır ve taşınmaz mal sorgusu yapılmalıdır.Taşınır sorgusunda herhangi bir araç kaydına rastlanıldığı durumda UYAP sistemi üzerinden araç hakkında haciz ve yakalama konulabilir ve haciz için gerekli masrafların yatırılması sonucu adreslere taşınır haczine gidilebilir ancak taşınmaz mal sorgusu sonucunda taşınmazlara haciz koyulabilmesi UYAP sistemi üzerinden mümkün değildir.Taşınmaz haczi için taşınmazların bulunduğu yer Tapu Sicil Müdürlüğü’ne müzekkere yazılması gerekir.

Borçlunun bir şirket olması durumunda ilgili Ticaret Sicil Memurluğuna müzekkere yazılarak şirket hakkındaki bilgilerin ilgili icra dosyasına sunulması talep edilebilir.

Bir başka bilinmesi gereken detayda yukarıda bahsettiğimiz üzere icra dosya borçlusunun 3. kişilerdeki hak ve alacakları gereğince İİKç 89/1 doğrultusunda bu 3. kişilere haciz müzekkeresi yazılabilir.

Yine borçluların banka hesaplarına haciz ve bloke koyulması için ilgili bankalara haciz müzekkeresi gönderilmesi gerekmektedir.Eğer ilgili bankaları biliyor iseniz bu bankalara, aksi takdirde ülkedeki tüm bankalara topluca müzekkere göndermeniz gerekecektir.

Özet- Aşağıdaki Tabloda Bilgi Almak İstediğiniz Maddelere Tıklayabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

One Response so far.

  1. […] İcra avukatı kısaca borçlunun malvarlığına haciz uygular. Ancak icra avukatı her zaman alacaklı için değil aynı zamanda borçlular içinde bir o kadar gereklidir. Borçlu şahsın avukat tutmaması durumunda bir çok hak kaybı olabilir ve icra-inkar tazminatı gibi tazminatlara mahkum edilebilir.Aynı zamanda hakkında çeşitli ceza davaları açılrı ve bu süreçte deneyimli bir avukatla kendisini savunması gerekmektedir. Özellikle itiraz süreleri, borca itiraz, kötü niyetli açılan icra davalarına itiraz gibi süreçlerde borçlu açısından da icra avukatı ile hukuki süreci yürütmek gerekir.Kesinleşen icra takibinden sonra neler yapılması gerekir? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişim
error: Silence is golden