KESİNLEŞEN İCRA TAKİBİ SONRASI UYGULANMASI GEREKEN PROSEDÜR

Nis 22, 2017 | İcra Hukuku

KESİNLEŞEN İCRA TAKİBİ SONRASI UYGULANMASI GEREKEN PROSEDÜR

Yapılmış olan icra takibinde, ödeme emrine süresi içerisinde herhangi bir itirazda bulunulmamış, herhangi bir ödeme yapılmamış ve takip kesinleşmiş ise aleyhine takip başlatılan şahıs veya şirkete ait taşınır ve taşınmaz mallar ve 3. kişilerdeki hak ve alacakları hakkında haciz talebi yazılmalıdır.

Bir sonraki aşamada haciz talebiniz hakkında icra müdürü yardımcısı tarafından karar verilmelidir.Bu karar sonucunda UYAP sistemi üzerinden taşınır ve taşınmaz mal sorgusu yapılmalıdır.Taşınır sorgusunda herhangi bir araç kaydına rastlanıldığı durumda UYAP sistemi üzerinden araç hakkında haciz ve yakalama konulabilir ve haciz için gerekli masrafların yatırılması sonucu adreslere taşınır haczine gidilebilir ancak taşınmaz mal sorgusu sonucunda taşınmazlara haciz koyulabilmesi UYAP sistemi üzerinden mümkün değildir.Taşınmaz haczi için taşınmazların bulunduğu yer Tapu Sicil Müdürlüğü’ne müzekkere yazılması gerekir.

Borçlunun bir şirket olması durumunda ilgili Ticaret Sicil Memurluğuna müzekkere yazılarak şirket hakkındaki bilgilerin ilgili icra dosyasına sunulması talep edilebilir.

Bir başka bilinmesi gereken detayda yukarıda bahsettiğimiz üzere icra dosya borçlusunun 3. kişilerdeki hak ve alacakları gereğince İİKç 89/1 doğrultusunda bu 3. kişilere haciz müzekkeresi yazılabilir.

Yine borçluların banka hesaplarına haciz ve bloke koyulması için ilgili bankalara haciz müzekkeresi gönderilmesi gerekmektedir.Eğer ilgili bankaları biliyor iseniz bu bankalara, aksi takdirde ülkedeki tüm bankalara topluca müzekkere göndermeniz gerekecektir.

Avukat Saim İncekaş – Adana Avukat ve Hukuk Danışmanlık

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.