Kesinleşen asıl nafaka davası hakkında yeniden hüküm kurulamaz- Yargıtay Kararı

Nis 28, 2020 | Yoksulluk Nafakası

Kesinleşen asıl nafaka davası hakkında yeniden hüküm kurulamaz

Mahkemenin 04.10.2007 tarihli ilk kararında, davacı-karşı davalı kadın tarafından bağımsız olarak açılan Türk Medeni Kanununun 197. maddesine dayalı nafaka davası reddedilmiş, hüküm, davacı-karşı davalı kadın tarafından karşı boşanma davası yönünden temyiz edilmiş, nafaka davası hakkındaki ret hükmü temyizin kapsamı dışında tutulmakla kesinleşmiştir.

Bozma münhasıran karşı boşanma davasına ilişkindir. Ayrıca ilk hükümde kadın yararına Türk Medeni Kanununun 169. maddesi uyarınca tedbir nafakası verilmiş olup, bu nafakanın infazı da mümkündür. Mahkemece bozmanın dışına çıkılarak reddedilen ve kesinleşen asıl nafaka davası (TMK. md. 197) hakkında yeniden hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır. (Y2HD, 26.05.2011, E. 2010/6378, K. 2011/9194.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.