Kesin Mehilden Beklenen Amaç Nedir?

Ara 13, 2020 | Medeni Usul Hukuk Muhakemesi

Kesin mehilden beklenen amaç duruşmaların aksamaması ve uzamamasıdır. Duruşmadan evvel harcı yatırılmış ise kesin mehilden beklenen amaç yerine gelmiş sayılmalıdır. Yargıtay kesin mehilden beklenen amacı şu şekilde açıklamıştır:

“…Mahkemece davacının mal rejiminin tasfiyesine yönelik talebi için eksik harcı yatırması amacıyla 25.02.2009 tarihli oturumda verdiği 30 günlük kesin süre, davacının talebi ile mahkemece duruşma günü olan 15.04.2009’a kadar uzatılmıştır.

Davacı 15.04.2009 tarihinde duruşmadan evvel harcı yatırmış bulunmaktadır. Kesin mehilden beklenen amaç yerine gelmiş ve yargılamanın gecikmesine sebebiyet verilmemiştir. Mahkemece boşanma kararının temyiz edilmeyerek kesinleşmiş bulunduğu da dikkate alınarak delillerin bu çerçevede değerlendirilerek sonucu uyarınca bir karar verilmesi gerekirken kesin sürenin 14.4.2009 tarihinde sona erdiğinin kabulü ile harcın tamamlanmaması nedeniyle karar verilmesine yer olmadığına şeklinde hüküm tesisi doğru olmamıştır.” (Y2HD, 11.10.2011, E. 2010/14328, K. 2011/15461)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.