KAYIP KAÇAK BEDELİ

Şub 15, 2017 | İdare Hukuku Avukatlığı

KAYIP KAÇAK BEDELİ

Kayıp kaçak bedeli ile ilgili birçok uyuşmazlık bulunmakta, ancak şuanki durumda kayıp kaçak bedelinin Anayasa’ya aykırı olduğu iddiasıyla bu husus Anayasa Mahkemesi’nde tartışılmaktadır.Şahsi görüşüm ise şöyledir:

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ BİR HUKUK DEVLETİ İSE BAŞKASININ İŞLEDİĞİ BİR HIRSIZLIK SUÇUNDAN SUÇ İŞLEMEYEN DÜRÜST VATANDAŞ SORUMLU TUTULAMAZ.BU SEBEPLE YASA MADDESİ AÇIKÇA ANAYASA’YA AYKIRI OLUP ANAYASA MAHKEMESİ TARAFINDAN DA İPTAL EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

Başkasının kaçak olarak elektrik kullanması nitelikli hırsızlık kapsamındaki bir suçtur.Kanunen bir suç olan eylemin bedelinin hiçbir şekilde eyleme katılmamış olan vatandaştan tahsil edilmesi, öncelikle cezaların şahsiliği ilkesine ve bu bağlamda eşitlik ilkesine aykırıdır.Gerek davalı, gerekse devlet; kamu organı olarak kanunun suç olarak tanımlanan bir eyleminin faillerini yakalamak ve suç sonucu zarar görenin zararının gidermesini sağlamakla ve suç işlenmesini engellemekle görevlidir.Devletin asli görevini yerine getirebilmesi için ayrıca davacıdan kayıp/kaçak adı altında bir katkı payı istemesi mümkün olamaz.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.