Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Kayınvalide ile kayınpederin cenaze törenlerine katılmamak sosyal şiddet sebebiyle boşanma nedenidir- Yargıtay Kararı

Kayınvalide ile kayınpederin cenaze törenlerine katılmamak sosyal şiddet sebebiyle boşanma nedenidir

Mahkemece, evliliğin sona ermesine neden olan olaylarda davalı-davacı erkekağır kusurlu kabul edilmiş ise de; yapılan soruşturma ve toplanan delillerden; davalı-davacı erkeğin, aşırı alkol alarak eşine tehditvari hareketler yaptığı, hakaret ettiği, boğazını sıkmaya çalıştığı, davacı-davalı kadının ise, birden fazla erkekle eşinin güvenini sarsacak şekilde sosyal paylaşım ortamında yazışmalar yaptığı, eşini aşağıladığı ve kayınvalidesi ile kayınpederinin cenaze törenlerine katılmadığı anlaşılmaktadır.

Gerçekleşen bu durum karşısında boşanmaya neden olan olaylarda taraflar eşit kusurludur. Hal böyle iken, davalı-davacı erkeğin ağır kusurlu kabulü ve bu hatalı kusur belirlemesine dayalı olarak davacı-davalı kadın yararına maddi ve manevi tazminata (TMK.md.174/1-2) hükmedilmesi doğru görülmemiştir. (Y2HD, 12.10.2015, E. 2015/171, K. 2015/18104)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 24 Mart 2020 22:27

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.