Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Kaybolan Çek Yapraklarının Bankadan İptal Talebi

————BANKASI —– ŞUBESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

KONU: Boş çek yapraklarının iptali talebi

Bankanızdan boş olarak kaybedilmiştir. Boş çek yapraklarının kaybı ile ilgili olarak – tarihinde — Başsavılığına tarafımca suç duyurusunda bulunulmuştur. Çek yapraklarını eline geçiren kötüniyetli kimselerce aleyhime olarak doldurulması halinde uğrayabileceğim zarar ve hak kaybı dolayısıyla bankanızdan, bu çek yapraklarının iptal edilmesini ve çek karnelerinin bağlı bulunduğu bankanız nezdinde açılmış olan —– IBAN nolu hesabın kapatılmasını talep etme zorunluluğu doğmuştur.

Her ne kadar bankanızla haricen yapılan görüşmelerde, bu konuda öncelikle iptale ilişkin Mahkeme Kararının getirilmesi gerektiği belirtilmişse de dilekçe ekinde sunacağım Yargıtay 11. Hukuk Dairesinin yerleşik içtihatları gereği;  boş çek yapraklarının kıymetli evrak niteliğini haiz olmaması nedeniyle iptal davasına konu olamayacağı, iptal davasının ancak hamil tarafından açılabileceğine ilişkin kararları dolayısıyla bu konuda iptal davasının açılamayacağını belirtmek isterim. İlgili Yargıtay kararında menfi tespit davasının açılabileceği belirtilmişse de bu ancak boş çek yapraklarının doldurulması ve bankaya ibrazı halinde mümkün olacağından, ileride doğabilecek aleyhime bir ihtimalin şimdiden bertarafı için bankanızı uyarma mecburiyetinde bulunmaktayım.

Yukarıda açıkladığım nedenlerle;

  • İradem dışında elimden çıkan (kaybolan) içerisinde — adetçek yaprağı bulunan çek karnesinin iptalini
  • çek karnelerinin bağlı bulunduğu bankanız nezdinde açılmış olan —– IBAN nolu hesabın kapatılmasını talep ederim. 09/02/2019

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 18 Ocak 2020 00:45

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.