Kaybolan Çek Yapraklarının Bankadan İptal Talebi

Şub 12, 2019 | DİLEKÇELER, İcra Hukuku

————BANKASI —– ŞUBESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

 

KONU: Boş çek yapraklarının iptali talebi

Bankanızdan boş olarak kaybedilmiştir. Boş çek yapraklarının kaybı ile ilgili olarak – tarihinde — Başsavılığına tarafımca suç duyurusunda bulunulmuştur. Çek yapraklarını eline geçiren kötüniyetli kimselerce aleyhime olarak doldurulması halinde uğrayabileceğim zarar ve hak kaybı dolayısıyla bankanızdan, bu çek yapraklarının iptal edilmesini ve çek karnelerinin bağlı bulunduğu bankanız nezdinde açılmış olan —– IBAN nolu hesabın kapatılmasını talep etme zorunluluğu doğmuştur.

Her ne kadar bankanızla haricen yapılan görüşmelerde, bu konuda öncelikle iptale ilişkin Mahkeme Kararının getirilmesi gerektiği belirtilmişse de dilekçe ekinde sunacağım Yargıtay 11. Hukuk Dairesinin yerleşik içtihatları gereği;  boş çek yapraklarının kıymetli evrak niteliğini haiz olmaması nedeniyle iptal davasına konu olamayacağı, iptal davasının ancak hamil tarafından açılabileceğine ilişkin kararları dolayısıyla bu konuda iptal davasının açılamayacağını belirtmek isterim. İlgili Yargıtay kararında menfi tespit davasının açılabileceği belirtilmişse de bu ancak boş çek yapraklarının doldurulması ve bankaya ibrazı halinde mümkün olacağından, ileride doğabilecek aleyhime bir ihtimalin şimdiden bertarafı için bankanızı uyarma mecburiyetinde bulunmaktayım.

      Yukarıda açıkladığım nedenlerle;

  • İradem dışında elimden çıkan (kaybolan) içerisinde — adet çek yaprağı bulunan çek karnesinin iptalini
  • çek karnelerinin bağlı bulunduğu bankanız nezdinde açılmış olan —– IBAN nolu hesabın kapatılmasını talep ederim. 09/02/2019

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank