Yargıtay: Eski Hale Getirme Davası Yeni Malike Karşı Açılır

Projeye aykırı eklentiler eski malik tarafından yapılsa bile husumet yeni malike düşer. Yargıtay, projeye aykırılık hangi malik tarafından yapılmış olursa olsun, projeye aykırılığın giderilmesi yani eski hale getirme davasının yeni malike karşı açılması gerektiğine karar vermiştir.
Yargıtay Kararı

1. Bağımsız bölümü tapu ile satın alan kimseye, tapu sicil muhafızlığında bulunan tasdikli proje içeriğine göre teslim edilmiş sayılır.

2. Projeye aykırı eklentiler eski malik tarafından da yapılmış olsa, ilk duruma getirme davasında (halef sıfatıyla) husumet yeni malike teveccüh eder. (5. HD. 2.3.1981 gün E. 1416 – K. 1896)

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Yorum var.

  1. Avukat bey iyi akşamlar diliyorum öncelikle.Ben görevlisi olarak bulunduğum binada bu emsale uygun sıkıntı cekmekteyim.Durum şu ki projede olmamasina rağmen ortak alnada bulunan kapıcı dairesi ile yine ortak alan içerisinde yer alan yönetim odası olark şu an için kullanilan alanda aramizada alcipan tarzi bir duvar öruludur.Mutahit bunu böyle yaparak öncesinde satış ofisi olarak kullanmis sonrasinda o alani yönetime devretmistir.yonetim odasi ile çocuk odasi arasinda bölme yer yapılmıştır.Bundqn ceza almamak için yönetim önce işimize sonverdi.Simdi orayi eski haline getirmek için baski ve tehdit ediliyoruz.Nasil bir yol izlemeliyiz hem isimizde olduk hem de evden cikarmak icin suyumuzq kadar kestiler zoraki yöntemlere basvuruyorlar.Bir yol gosterirseniz çok sevinirim.Saygilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir