Kasten Yaralamaya İştirak Savunması

Ağu 7, 2020 | Ceza Hukuku

Daha öncesinde … tarihinde X Polis Merkezinde alınan ifademde de belirttiğim üzere  geçimimi çiftçilik ve sipariş üzerine yaptığım bıçakları satarak sağlamaktayım. Bu yüzden yaşadığım ilde de tanınan ve sevilen bir kişiliğim. Dolayısı ile  X sipariş  üzerine sattığım bıçaktan ötürü  hakkımdaki düzenlenmiş iddianamedeki atılı suçlamaları kabul etmiyorum.

Kasten Yaralamaya İştirak Savunma Beyan ve Dilekçesi

… ASLİYE CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DOSYA NO                                      :  


ESAS HAKKINDA
SAVUNMASINI SUNAN SANIK      
:  

MÜŞTEKİ                                         :  

DAVACI                                            : K.H.
 

KONU                                                :  Savunma dilekçesidir.

İZAHAT                                            : Hakkımda C.Başsavcılığının  … sayılı iddianamesi ile kamu davası açılmış ve iddia makamı esas hakkındaki mütalaasında hakkımda TCK 86/2/3-e, TCK 39/2-b atfı ile TCK 39,TCK 53 maddeleri gereğince cezalandırılmamı istemiştir.

1.Daha öncesinde … tarihinde X Polis Merkezinde alınan ifademde de belirttiğim üzere  geçimimi çiftçilik ve sipariş üzerine yaptığım bıçakları satarak sağlamaktayım. Bu yüzden yaşadığım ilde de tanınan ve sevilen bir kişiliğim. Dolayısı ile  X sipariş  üzerine sattığım bıçaktan ötürü  hakkımdaki düzenlenmiş iddianamedeki atılı suçlamaları kabul etmiyorum.

2…. tarihinde sokakta X ile karşılaştım ve daha öncesinde parasını verip sipariş etmiş olduğu bıçağı kendisine teslim ettikten sonra X isimli iş yerine girdik. Bir müddet burada oturduktan sonra mekandan ayrıldım. Yemek yemek için aşağıdaki X Restorana inip oturduğumda polislerin gelip X götürdüğünü gördüm. Ben mekandan ayrıldıktan sonra kavga olduğunu duydum. Mekanda gerçekleşen kavgaya herhangi bir şekilde tanık olmadığım gibi olayla ilgili bilgim ve alakam da yoktur.Mekanın işletmecisi ve mağdur da dahil olmak üzere mekandaki kimse ile bir husumetim yoktur. Yaşadığım çevrede saygı duyulan sevilen bir aşık ozanıyımdır.

İddianame düzenlenirken dikkate alınan mekanın CD kayıtlarında görüleceği üzerine mekana girmeden önce sanık X siparişi olan bıçağın verdiğim için suça yardım etmekten ve vasıta sağlamaktan suçlanmam haksızca ve hukuksuzcadır. Mekanda bıçaklı saldırı olacağını ve arbede yaşanacağını kesinlikle bilmiyordum. Böyle bir saldırıda bulunacağını bilseydim kesinlikle sipariş ettiği bıçağı ona vermezdim. Bilgim ve Kastımın olmadığı olayla ilgili iştirakimin de olamayacağı hukuk nezlinde ortadadır.

Söz konusu fiil ile şahsım arasında bir illiyet bağı söz konusu değildir. Ceza yargılamasının en önemli ilkelerinden biri olan “in dubio pro reo” yani “kuşkudan sanık yararlanır”ilkesi uyarınca, sanığın bir suçtan cezalandırılmasının temel koşulu, suçun kuşkuya yer vermeyen bir kesinlikle ispat edilmesidir. Gerçekleşme şekli kuşkulu ve tam olarak aydınlatılamamış olaylar ve iddialar sanığın aleyhine yorumlanarak mahkumiyet hükmü kurulamaz. Ceza mahkumiyeti, yargılama sürecinde toplanan kanıtların bir kısmına dayanılarak ve diğer bir kısmı göz ardı edilerek ulaşılan ihtimali kanıya değil, kesin ve açık bir ispata dayanmalıdır. Bu ispat, hiçbir kuşku ve başka türlü bir oluşa olanak vermeyecek açıklıkta olmalıdır. Yüksek de olsa bir olasılığa dayanılarak sanığı cezalandırmak, ceza yargılamasının en önemli amacı olan gerçeğe ulaşmadan, varsayıma dayalı olarak hüküm vermek anlamına gelir. O halde ceza yargılamasında mahkumiyet, büyük veya küçük bir olasılığa değil, her türlü kuşkudan uzak bir kesinliğe dayanmalıdır. Adli hataların önüne geçilebilmesinin başka bir yolu da bulunmamaktadır. (Yargıtay Ceza Genel Kurulu E.2011/10-387, K. 2012/75 T. 06.03.2012 )

Her ne kadar üzerime atılı suçlamaları kabul etmesem dahi sanık X verdiğim bıçağın olayda kullanılan bıçak olduğu kanıtlanamamıştır.Olayda kullanılan bıçak kayıptır. Üzerime atılan suçlamaların somut bir dayanağı yoktur.

NETİCE-i TALEP                           :  Benim hiçbir surette söz konusu suça yardımım ve iştirakim olmamıştır.Verdiğim bıçağın  olayda kullanılan bıçak olduğunun kesinliği de kanıtlanamamıştır.Söz konusu suçlamalar ile ilgili somut deliller de yoktur. Bilgim dışında gelişin olayda üzerime atılı suçun unsurları oluşmamıştır. Bu nedenle hakkımdaki suçlamalardan beraatımı talep ediyorum.

Kasten Yaralamaya İştirak Savunması

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.