MAKALELER

KASTEN YARALAMA SUÇU VE CEZASI

Kasten yaralama suçu ve cezası hakkında Youtube videomuzu izleyebilirsiniz.

KASTEN YARALAMA SUÇU VE CEZASI NEDİR?

Ceza Kanunu’muza göre; kasten başkasının vücuduna acı verme veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır (TCK md 86/1). Suç sadece yara bere meydana getirerek işlenmez. Algılama yeteneğini bozmak veya mağdurun sağlığını bilerek isteyerek bozmak kasten yaralama suçunu oluşturur.

Basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek basit yaralama suçunun cezası daha azdır.(Basit yaralamaya verilen cezalar) Bu durumda suç takibi şikayete tabi olur.

 • kasten yaralama suçu ve cezası nedir ?

   

  Suçun mağdurunun altsoy, ei, kamu görevlisi gibi sıfatları taşıması durumunda ceza arttırılarak verilir.

KASTEN YARALAMA SUÇU NASIL OLUŞUR, UNSURLARI NELERDİR?

Kasten yaralama suçu çoğunlukla mağdurda acı meydana getirebilecek maddi davranışlarla işlenir. Fakat suçun maddi olmayan hareketlerle işlenmesi de mümkündür. Mağdurda çarpıntıya sebep olma, uyku bozukluğuna yol açma ya da mağdura hastalık bulaştırma fiilleri kasten yaralama olarak değerlendirilir.

Örnek: Gece karanlığında mağduru korkutarak, kalp çarptıntısına neden olma veya korkan mağdurun çocuğunun düşmesine, akıl sağlığının yitirilmesine sebep olma kasten yaralama suçudur.

Fail işlediği her türlü hareketlerle sonucu gerçekleştirebilir. Bu nedenle yaralama ‘ serbest hareketli’ bir suçtur. Kasten yaralama aynı zamanda bir zarar suçudur. Yukarıda belirtilen 3 neticeden birinin gerçekleşmesi ile tamamlanır. Bu nedenle yaralama neticeli bir suçtur aynı zamanda.

Kasten yaralama suçunun icrai veya ihmali davranışlarla işlenmesi mümkündür. Suç, ihmali davranışlarla işlendiğinde hakim cezayı indirebilir. (TCK md 88)

 • Suç genel olarak kastla işlenir. Olası kast olması durumunda hakim cezayı belirtilen miktarda indirir. (TCK md 21/2)

KASTEN YARALAMA SUÇUNUN NİTELİKLİ HALLERİ VE CEZASI NELERDİR?

Kasten yaralama suçunun daha fazla cezayı gerektiren nitelikli hallerinden birisi gerçekleştiğinde ceza yarı oranında arttırılır. Nitelikli haller şunlardır:

 1. Üstsoya, altsoya, eşe ve kardeşe karşı işlenmesi
 2. Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenmesi,
 3. Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle işlenmesi,
 4. Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle işlenmesi,
 5. Silahla işlenmesi halinde, şikayet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında arttırılır.
 • Öldürmenin silahla işlenmesi kural olarak ağırlaştırıcı neden değilken kasten yaralamanın silahla işlenmesi ağırlaştırıcı nedendir.

Kasten yaralama re’sen soruşturulan ve kovuşturulan bir suçtur. Ancak basit bir tıbbi müdahale ile giderilecek ölçücde hafif yaralama durumunda suçun takibi şikayete bağlıdır.

 • Takibi şikayete bağlı basit yaralama suçunun nitelikli hal kapsamına girmesi durumunda suç re’sen incelenir.

KASTEN YARALAMA SUÇUNA TEŞEBBÜS MÜMKÜN MÜDÜR?

Fail yaralama suçunun icrasına başladıktan sonra elinde olmayan sebeplerle netice gerçekleşmezse, yaralamaya teşebbüsten sorumlu olur.

 • Fail yaralama kastıyla mağdura taş atmasına rağmen atılan taş mağdura çarpmazsa, fail yaralamaya teşebbüsten sorumlu olur.

Fail icra hareketlerine başladıktan sonra gönüllü vazgeçmeden faydalanabilir.

KASTEN YARALAMA SUÇUNUN BİRDEN FAZLA KİŞİYE KARŞI İŞLENMESİ

Kasten yaralama suçu ister bir fiille birden fazla kişiye karşı işlenmiş olsun, ister farklı zamanlarda aynı kişiye karşı işlenmiş olsun zincirleme suç hükümleri uygulanmaz. (TCK md 43/3)

Örnek: Fail bir davranışı ile 4 kişiyi yaralarsa 4 ayrı yaralamadna sorumlu olur.Fail üçer gün arayla toplamda 5 kere maaşını vermeyen patronunu yaralarsa beş ayrı kasten yaralamadan sorumlu olur.

Avukat Saim İNCEKAŞ Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 29 Mayıs 2021 10:35

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorumları Göster

 • ben berkan kaplan istanbul bahçelievlerde oturuyorum bir olay yaşadim acil ne yapmam gerektiyini soylermisiniz babamin internet cafesi var bizim evin altinda babam o gün bana birakti dukkani ben dukandayken annem işten geldi ayni binada oturan yengemle yengemin kızı annemi bınanın gırışıbde once sozlu sonra ikiside anneme saldirdi annemin olayda parmaği kirildi esnaflardan biri bana haber verdi ben yanlarina gitiyimde annemi yerde gordum ve yengeni itikledim kızınıde yengemin diz kapağinda kirik oldu ameliyat edildi benden şişayeçi oldu bende kara kola gidip ifade verdim sabaha savciliğa çikartilar serbest kaldim ama e devleten baktim 5 ayda mahkemem olacağim 22 asliye mahkemesinde bu olaydan ben ne ceza alirim sabikam yok ılkdefa başima boyle bir olay geldi ne ceza verirler ne yapmaliyim yardimci olursaniz allah razi olsun

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

  • Aynı durum benımde basıma geldı hem bana anneme darp edıldım sanık olarak yer alıyoruz aslıye cezada

   Yorumdan vazgeç

   Yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulur.

 • İyi günler miras tartışması yüzünden kardeşimle aramızda tartışma oldu kolunu sıktığım için kolunda morluk oluştu hastaneden rapor alarak beni ve eşimi şikayet etti daha önce hiç bir sabıkam yok ceza alırmıyım cevap yazarsanız sevinirim saygılar

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

  • Bir avukat aracılığı ile dosyanızı görmeniz yararınıza olur.

   Yorumdan vazgeç

   Yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulur.

  • Farazi vakalar üzerinde yorum yapmak çok güç. Ancak en kötü ihtimalle hükmün açıklanması geriye bırakılması kararı alınacak gibi durmakta.

   Yorumdan vazgeç

   Yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulur.

 • Eşim 2 aydır ceza evinde arkadaşı bana hakaret lı küfürlü konuştu eşimde olaydan bi kaç saat sonra bıçakladı küfür ettiği yer hastane girişi ve kalabalıktı sırtından ve bi kaç yerinden 2 gün yattı çıktı hastanede ciğeri şu toplamış sanırım ama hayatı tehlikesi yok rapor kasten yaralama diye çıktı mahkemesi ne zaman olur birde ağır tahrik diye geçmiş kayıtlar ne kadar ceza alır

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

  • Dosya incelenmeden bu sorunuza yorum yapılamaz.

   Yorumdan vazgeç

   Yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulur.

 • Merhaba sayin avukat bey..eşim bana tokat atti,bende onun kolunu morartip sacini çektim..ikimizde darp raporu alıp şikayetçi olduk..1 gün sonra baristik suan çok pişmanız..ne yapmalıyız ne ceza alırız teşekkürler?

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

  • Selamlar İhsan Bey, şikayetinizden vazgeçmeniz direkt olarak soruşturmayı sonlandırmaz ancak etkisi olur. İki tarafta pişmanlıklarını ve anlık bir sinir sonucu olayların vuku bulduğunu samimi bir dille ifade eder ise dava hakkında düşme kararı verileceğini düşünmekteyim.

   Yorumdan vazgeç

   Yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulur.

 • Slm bundan iki ay once trafikte bir surucu konturolsuz onume cikti cep tel konusuyordu aramizda tartisma cikti bana hakaret etti yanimda ailemde vardi esim ve oglum aractan inip yanimiza geldi ve ayrildik bir gun sonra hastaneye gidip parmagimi burktu demis adli olunca karakola cagirdilar ifade verdim fakat benim kisiyle bir fiziki mudalemiz olmadi uzlastrma gorevlisi aradi karsi tarafin yedi bin tl istedigini soyledi bende islemedigim yapmadigim bir sey icin para vermeyecegimi beyan ettim simdi mahkeme olacakmis sonuc ne olur saygilar.

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

  • Selamlar, parmak kırığına dair rapor önem arz ediyor. Bu raporun incelenmesi gerekli. Ayrıca herhangi bir fiziki müdahalede bulunmadığınıza dair kamera kaydı, tanık beyanı vs. deliller önem arz ediyor. Mahkeme kararı bu doğrultuda verilir.

   Yorumdan vazgeç

   Yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulur.

 • Selamlar Avkat bey beni 4 kişi aracimi yolunu keserek beni silahla. Yaralandılar aracima camlarini
  Kirdilar ananı şağislar 2. Gün nezarete kaldilr ama Şün serbes geziyorlar
  Bunar ceza alirmi

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

 • Selam avsaim bey ben kısa süre sonra eniştemle kavga ettim ben evimin önünde arazili tarlamı sürüyordum bu şahıs sen burayı süremezsin dedi bende burayı babam bana verdi ben burayı uzun zamandır sürüyordum dedim bu şahıs bana bıcakla sopayla saldırdı bende bende yere düştüm şahıs kulagıma 15 20 defa vurdu sonrasında bıcak carpmış ve basit yaralanmış ufak bir tıbbi mudahaleyle kurtulur hakim bana adli kontrol şartıyla uzaklaştırma verdi bu durumda mahkemeden ceza alırmıyım teşşekürler

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

  • Sürecin lehinize olacak noktaları üzerinde durarak iyi bir savunma hazırlamanız gerekmektedir.

   Yorumdan vazgeç

   Yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulur.

 • Selam avsaim bey .bacanağım kendi evinde arkadasiyla icki içerken aralarında kavga baslamis ve kavga sonrasi bacanağım arkadaşını karın bölgesi 3 olmak üzerine 4 yerinden bıcaklamış ve yarali sahış 9 gun sonra hastaneden taburcu oldu ve sikayetçí tutuklanarak ceza evine konuldu ve 10 gun oldu mahkeme gunu belli deyil mahkeme sonucu nasıl bir sonuc cıkar ne kadar ceza yer

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

 • Kefalet oder semcikarim diyo cezaevinden boyle biseyvarmi

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

 • Kefalet odersem cezaevinden cikarimdiyor varmi boyle bisey

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

 • Kafalet odersem cazaevinden cikarim diyor varmi boyle bisey

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

 • İyi günler avukat bey bir sorum olacak bundan 2 ay önce evde otururken kendi uzaktan akrabam olan şahıs pompalı tüfekle 4 Kişiler evi bastılar eve girer girmez sıktı ama bana gelmedi bende silahı tutmak isterken yine silahı ateşledi diz kapağıma geldi ilk mermi ve evden çıkmaya çalışırken yanında gelen birisi beni Boğaz’ımdan tutup yüzüme yumruk atmaya başladı bende onu kaçmaya çalışırken beni rehin almıştı kaçmaya çalışırken bir el daha ateş aç sol ayağıma gelio yere düştüm hepsi beraber kaçtılar sol ayağımda alt uçlu tipia kırık ve febua kemiğinde 7 cm den fazla parçalanması sinir zedelenmesi ve atar damarın kopması sonucu hastaneye kaldırıldım suan da sol ayakta his kaybı duyu kaybı var kalıcı olarak ve sürekli engel oluyor zayıflamasına yol açtı ve sinir kopmasının tedavisi olmayan ve ömür boyu ağrı çekeceğime ve atar damar koptuğundan hayati tehlikem oldıgum 1 gün yoğun bakımda kaldım sol ayakta tenton kopması ben bu olaydan tazminat davası alabilirmiyim ve ne kadar ceza alırlar

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

 • Okulda arkadaşımla kavga ettim benim yüzüme 7-8 yumruk attı ben bir yumruk attım ama onun gözünün biraz altı baya şişti morardı yaşım 14 ortaokula gidiyorum şikayetçi olursa ne olur ?

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

  • Soruşturma sonucu iddianame hazırlanır akabinde ceza davası açılır.

   Yorumdan vazgeç

   Yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulur.

 • Hocam merhaba 17/05/19 tarihinde önceden plan edilerek kumpas kurularak kamera görüntüsü yok darp edildim alt çenem elmacık kemiğim kırıldı gözüm morardı yüzüme 6 adet plak takıldı darp raporu alıp karokolda gidip şikayetçi oldum
  Ameliyat oldum 1 ay iş göremezlik aldım hem maddi hem manevi çok mağdur oldum

  Bana bunu yapan şahıs elini kolunu sallaya sallaya geziyor bundan birsey çıkmaz diyor alay ediyor
  Şuan 1 haziran e devletten sorgulatıyorum adınıza açılmıs dava bulunmamaktadır diyor ne yapmak gerekiyor süreç ne işler eğer bu işler böyle işliyor ise bana yapılanın aynısı ona yapıcam pisikolojim bozuldu lütfen rica ediyorum bir yol gösterim
  Teşekkür ederim .saygılar hocam

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

 • Avsaim bey iyi akşamlar 2 ay önce reşit olmayan kuzenim annesini bir çok kez aldattığı ve annesinin onurunu gurur ve namusunu ayaklar altına attığı için, kendisine zaman zaman fiziksel ve sözlü şiddet uygulayıp, Allah’a kuranı Kerime peygaberimize küfür ettiği için, Onur ve gurur kırıcı küçük düşürücü hareketlerde bulunduğu için ve ayni zamanda babasının aldattığı kişi de kuzenim ve annesine sözlü ve psikolojik baskılarda bulunduğu için kuzenim babasını ve ve aldattığı kişiyi silahla topuklarından vurdu ve şuan içerde ne kadar ceza aldığı belli değil sadece yargılandığı miktar belli ve şuanki avukat bu sürenin değişebileceğini söylüyor. Sizce durumumuz hakkında nasıl bir sonuca varacağız? saygılar.

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

 • Av saim bey hiç bir savunma aleti üzerinde bulundurmayan birinin sokakta önünü otuz kişiye yakın kişi saldırırsa ve bu bır kişi sadece kendini korumak amacıyla karşı tarafın suç aletleriyle karşı taraftaki kişileri yaralarsa nasıl bir suç alır,iyi akşamlar.

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.


Arama

Nitelikli arama yapmak için tıklayınız.


Adalet olmayınca devlet büyük bir çeteden başka nedir ki?
Augustinus


Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!