KASTEN YARALAMA SUÇU VE CEZASI (2018)

Not: Her uyuşmazlık kendine özgü farklılıklar taşımaktadır.Her tazminat davası süreci kendisine özerk bir nitelik taşır.Bu nedenle tarafımızla iletişime geçerek detaylı bilgi ve olayınıza uygulanabilecek prosedürü öğreniniz.


KASTEN YARALAMA SUÇU VE CEZASI (2017)

Ceza Kanunu’muza göre; kasten başkasının vücuduna acı verne veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır (TCK m.86/1). Suç sadece yara bere meydana getirerek işlenmez. Algılama yetneğini bozmak veya mağdurun sağlığını bilerek isteyerek bozmak kasten yaralama suçunu oluşturur.

Basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek basit yaralama suçunun cezası daha azdır.(Basit yaralamaya verilen cezalar 2017) Bu durumda suç takibi şikayete tabi olur.

 • kasten yaralama suçu ve cezası nedir ? ( 2017)

  Suçun mağdurunun altsoy, ei, kamu görevlisi gibi sıfatları taşıması durumunda ceza arttırılarak verilir.

KASTEN YARALAMA SUÇU NASIL OLUŞUR, UNSURLARI NELERDİR?

Kasten yaralama suçu çoğunlukla mağdurda acı meydana getirebilecek maddi davranışlarla işlenir. Fakat suçun maddi olmayan hareketlerle işlenmesi de mümkündür. Mağdurda çarpıntıya sebep olma, uyku bozukluğuna yol açma ya da mağdura hastalık bulaştırma fiilleri kasten yaralama olarak değerlendirilir.

Örnek: Gece karanlığında mağduru korkutarak, kalp çarptıntısına neden olma veya korkan mağdurun çocuğunun düşmesine, akıl sağlığının yitirilmesine sebep olma kasten yaralama suçudur.

Fail işlediği her türlü hareketlerle sonucu gerçekleştirebilir. Bu nedenle yaralama ‘ serbest hareketli’ bir suçtur. Kasten yaralama aynı zamanda bir zarar suçudur. Yukarıda belirtilen 3 neticeden birinin gerçekleşmesi ile tamamlanır. Bu nedenle yaralama neticeli bir suçtur aynı zamanda.

Kasten yaralama suçunun icrai veya ihmali davranışlarla işlenmesi mümkündür. Suç, ihmali davranışlarla işlendiğinde hakim cezayı indirebilir. (TCK m. 88)

 • Suç genel olarak kastla işlenir.Olası kast olması durumunda hakim cezayı belirtilen miktarda indirir. (TCK m.21/2)

KASTEN YARALAMA SUÇUNUN NİTELİKLİ HALLERİ VE CEZASI NELERDİR?

Kasten yaralama suçunun daha fazla cezayı gerektiren nitelikli hallerinden birisi gerçekleştiğinde ceza yarı oranında arttırılır.Nitelikli haller şunlardır:

 1. Üstsoya, altsoya, eşe ve kardeşe karşı işlenmesi
 2. Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenmesi,
 3. Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle işlenmesi,
 4. Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle işlenmesi,
 5. Silahla işlenmesi halinde, şikayet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında arttırılır.
 • Öldürmenin silahla işlenmesi kural olarak ağırlaştırıcı neden değilken kasten yaralamanın silahla işlenmesi ağırlaştırıcı nedendir. 

Kasten yaralama re’sen soruşturulan ve kovuşturulan bir suçtur. Ancak basit bir tıbbi müdahale ile giderilecek ölçücde hafif yaralama durumunda suçun takibi şikayete bağlıdır.

 • Takibi şikayete bağlı basit yaralama suçunun nitelikli hal kapsamına girmesi durumunda suç re’sen incelenir.

KASTEN YARALAMA SUÇUNA TEŞEBBÜS MÜMKÜN MÜDÜR?

Fail yaralama suçunun icrasına başladıktan sonra elinde olmayan sebeplerle netice gerçekleşmezse, yaralamaya teşebbüsten sorumlu olur.

 • Fail yaralama kastıyla mağdura taş atmasına rağmen atılan taş mağdura çarpmazsa, fail yaralamaya teşebbüsten sorumlu olur.

Fail icra hareketlerine başladıktan sonra gönüllü vazgeçmeden faydalanabilir.

KASTEN YARALAMA SUÇUNUN BİRDEN FAZLA KİŞİYE KARŞI İŞLENMESİ

Kasten yaralama suçu ister bir fiille birden fazla kişiye karşı işlenmiş olsun, ister farklı zamanlarda aynı kişiye karşı işlenmiş olsun zincirleme suç hükümleri uygulanmaz. (TCK m.43/3)

Örnek: Fail bir davranışı ile 4 kişiyi yaralarsa 4 ayrı yaralamadna sorumlu olur.Fail üçer gün arayla toplamda 5 kere maaşını vermeyen patronunu yaralarsa beş ayrı kasten yaralamadan sorumlu olur.

 

 

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, puan: 4,50 üzerinden 5)
Loading...

Yorumlarınızı veyahut sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim tarafımızdan onaylandıktan sonra görünür hale gelir.

 1. berkan dedi ki:

  ben berkan kaplan istanbul bahçelievlerde oturuyorum bir olay yaşadim acil ne yapmam gerektiyini soylermisiniz babamin internet cafesi var bizim evin altinda babam o gün bana birakti dukkani ben dukandayken annem işten geldi ayni binada oturan yengemle yengemin kızı annemi bınanın gırışıbde once sozlu sonra ikiside anneme saldirdi annemin olayda parmaği kirildi esnaflardan biri bana haber verdi ben yanlarina gitiyimde annemi yerde gordum ve yengeni itikledim kızınıde yengemin diz kapağinda kirik oldu ameliyat edildi benden şişayeçi oldu bende kara kola gidip ifade verdim sabaha savciliğa çikartilar serbest kaldim ama e devleten baktim 5 ayda mahkemem olacağim 22 asliye mahkemesinde bu olaydan ben ne ceza alirim sabikam yok ılkdefa başima boyle bir olay geldi ne ceza verirler ne yapmaliyim yardimci olursaniz allah razi olsun

  • Anonim dedi ki:

   Aynı durum benımde basıma geldı hem bana anneme darp edıldım sanık olarak yer alıyoruz aslıye cezada

 2. Mustafa gündüz dedi ki:

  İyi günler miras tartışması yüzünden kardeşimle aramızda tartışma oldu kolunu sıktığım için kolunda morluk oluştu hastaneden rapor alarak beni ve eşimi şikayet etti daha önce hiç bir sabıkam yok ceza alırmıyım cevap yazarsanız sevinirim saygılar

 3. Sinem dedi ki:

  Eşim 2 aydır ceza evinde arkadaşı bana hakaret lı küfürlü konuştu eşimde olaydan bi kaç saat sonra bıçakladı küfür ettiği yer hastane girişi ve kalabalıktı sırtından ve bi kaç yerinden 2 gün yattı çıktı hastanede ciğeri şu toplamış sanırım ama hayatı tehlikesi yok rapor kasten yaralama diye çıktı mahkemesi ne zaman olur birde ağır tahrik diye geçmiş kayıtlar ne kadar ceza alır

 4. Ihsan dedi ki:

  Merhaba sayin avukat bey..eşim bana tokat atti,bende onun kolunu morartip sacini çektim..ikimizde darp raporu alıp şikayetçi olduk..1 gün sonra baristik suan çok pişmanız..ne yapmalıyız ne ceza alırız teşekkürler?

  • avsaim dedi ki:

   Selamlar İhsan Bey, şikayetinizden vazgeçmeniz direkt olarak soruşturmayı sonlandırmaz ancak etkisi olur. İki tarafta pişmanlıklarını ve anlık bir sinir sonucu olayların vuku bulduğunu samimi bir dille ifade eder ise dava hakkında düşme kararı verileceğini düşünmekteyim.

 5. İsmet dedi ki:

  Slm bundan iki ay once trafikte bir surucu konturolsuz onume cikti cep tel konusuyordu aramizda tartisma cikti bana hakaret etti yanimda ailemde vardi esim ve oglum aractan inip yanimiza geldi ve ayrildik bir gun sonra hastaneye gidip parmagimi burktu demis adli olunca karakola cagirdilar ifade verdim fakat benim kisiyle bir fiziki mudalemiz olmadi uzlastrma gorevlisi aradi karsi tarafin yedi bin tl istedigini soyledi bende islemedigim yapmadigim bir sey icin para vermeyecegimi beyan ettim simdi mahkeme olacakmis sonuc ne olur saygilar.

  • avsaim dedi ki:

   Selamlar, parmak kırığına dair rapor önem arz ediyor. Bu raporun incelenmesi gerekli. Ayrıca herhangi bir fiziki müdahalede bulunmadığınıza dair kamera kaydı, tanık beyanı vs. deliller önem arz ediyor. Mahkeme kararı bu doğrultuda verilir.

 6. Abdurrahman dedi ki:

  Selamlar Avkat bey beni 4 kişi aracimi yolunu keserek beni silahla. Yaralandılar aracima camlarini
  Kirdilar ananı şağislar 2. Gün nezarete kaldilr ama Şün serbes geziyorlar
  Bunar ceza alirmi

 7. Abdullah dedi ki:

  Selam avsaim bey ben kısa süre sonra eniştemle kavga ettim ben evimin önünde arazili tarlamı sürüyordum bu şahıs sen burayı süremezsin dedi bende burayı babam bana verdi ben burayı uzun zamandır sürüyordum dedim bu şahıs bana bıcakla sopayla saldırdı bende bende yere düştüm şahıs kulagıma 15 20 defa vurdu sonrasında bıcak carpmış ve basit yaralanmış ufak bir tıbbi mudahaleyle kurtulur hakim bana adli kontrol şartıyla uzaklaştırma verdi bu durumda mahkemeden ceza alırmıyım teşşekürler

 8. Saffet dedi ki:

  Selam avsaim bey .bacanağım kendi evinde arkadasiyla icki içerken aralarında kavga baslamis ve kavga sonrasi bacanağım arkadaşını karın bölgesi 3 olmak üzerine 4 yerinden bıcaklamış ve yarali sahış 9 gun sonra hastaneden taburcu oldu ve sikayetçí tutuklanarak ceza evine konuldu ve 10 gun oldu mahkeme gunu belli deyil mahkeme sonucu nasıl bir sonuc cıkar ne kadar ceza yer

 9. Saffet dedi ki:

  Kefalet oder semcikarim diyo cezaevinden boyle biseyvarmi

 10. Saffet dedi ki:

  Kefalet odersem cezaevinden cikarimdiyor varmi boyle bisey

 11. Saffet dedi ki:

  Kafalet odersem cazaevinden cikarim diyor varmi boyle bisey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLETİŞİM
Sosyal Medya
Soru Sor
WhatsApp
Telefon Görüşmesi ( Sadece Müvekkil )
tr Türkçe
X
error: Kopya İçerik Yasaklanmıştır.