Kasa kırılarak eşin rızası hilafına alınan paranın tahsiline yönelik istek boşanmanın eki niteliğinde değildir- Yargıtay Kararı

Nis 19, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Kasa kırılarak eşin rızası hilafına alınan paranın tahsiline yönelik istek boşanmanın eki niteliğinde değildir

Davalı-karşılık davacı (kadın) karşılık boşanma davasına ilişkin dilekçesinde, müşterek konutta bulunan kendisine ait 10.000 Euro paranın, kasa kırılarak kocası tarafından rızası hilafına alındığını ileri sürerek, bu paranın tahsilini de istemiştir.

Bununla ilgili harç da yatırılmıştır. İddianın ileri sürülüş şekline göre, bu talep, haksız fiile dayalı olup genel hükümlere tabidir. Aile Mahkemeleri, aile hukukundan (TMK.md.l 18-395), doğan dava ve işlerde görevlidir. Davacı-karşılık davalı tarafından kasa kırılarak alındığı ileri sürülen paraya ilişkin talebi inceleme görevi, aile mahkemesinin görevi dışındadır. Göreve ilişkin kurallar kamu düzenine ilişkin olup, hakim tarafından re’sen gözetilmek zorundadır. Öyleyse davalı-karşılık davacının Euro’ya ilişkin talebi yönünden görevsizlik kararı verilmesi gerekirken, bu yön gözetilmeden yazılı şekilde hüküm kurulması da doğru görülmemiştir. (Y2HD, 01.02.2011, E. 2009/19276, K. 2011/1544.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.