Karşılıksız Çek Şikayet Dilekçes

Mar 30, 2020 | Savcılık-Soruşturma

Karşılıksız Çek Şikayet Dilekçesi

X İCRA CEZA MAHKEMESİ’NE

İCRA DOSYA NO:  

ŞİKAYETÇİ           :

ŞÜPHELİ             

KONUSU             : 

 

AÇIKLAMALAR

Sanık X, Ziraat Bankası Bayburt şubesine ait X Seri Numaralı X keşide tarihli 10.000 TL tutarlı ve yine Ziraat Bankası X şubesine ait 0168336 Seri Numaralı 01/10/2019 tarihli 22.800 TL tutarlı çeki keşide ederek müvekkile vermiştir.

Sanık X İNŞAAT SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ’nin tek ortağı ve yetkilisidir. Bu hususla ilgili Türkiye Sicil Gazetesi’nden alınan şirket ortaklık yapısı ekte sunulmuştur.

Yukarıda bahsi geçen çekler süresi içerisinde bankaya ibraz edildiğinde karşılıksız olduğu görülmüş ve çekin arkasına karşılıksız olduğuna dair şerh düşülmüştür.

Çek bedelinin ödenmemesi üzerine tarafımızca X İcra Dairesi aracılığıyla icra takibi başlatılmış olup dosya numarası yukarıda bildirilmiştir. Çek asılları da X İcra Dairesi’nin kasasında saklanmaktadır. Çek fotokopileri ekte sunulmuştur.

5941 sayılı Çek Kanunu’nun 5.maddesinde ‘’Ceza sorumluluğu, çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı (1) MADDE 5 – (1) (Değişik: 15/7/2016-6728/63 md.) Üzerinde yazılı bulunan düzenleme tarihine göre kanuni ibraz süresi içinde ibrazında, çekle ilgili olarak “karşılıksızdır” işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında, hamilin şikâyeti üzerine, her bir çekle ilgili olarak, binbeşyüz güne kadar adli para cezasına hükmolunur. Ancak, hükmedilecek adli para cezası; çek bedelinin karşılıksız kalan miktarı, (…)(2) az olamaz.’’ Düzenlenmesine yer verilmiştir. Kanunda belirtildiği üzere bu hususta çek keşidecisinin sorumluluğu doğmuştur.

HUKUKİ NEDENLER: 5941 Sayılı Çek Kanunu

HUKUKİ DELİLLER:  Çek asılları, X İcra Dairesi’nin X Esas numaralı dosyası, Ticaret Sicil Gazetesi ortaklık yapısı.

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda açıkladığımız nedenlerle

  • Öncelikle yargılama boyunca koruma tedbiri olarak çek hesabı keşideci şirket adına çek keşide etmeye yetkili kişi hakkında çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı konulmasına,
  • Şüphelinin eylemine uyan 5941 sayılı Kanunu’nun 5.maddesi uyarınca yapılacak yargılama neticesinde cezalandırılmasına, vekâlet ücreti ile yargılama harç ve giderinin sanık üzerinde bırakılmasına karar verilmesi arz ve talep olunur.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karşılıksız Çek Şikayet Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.