Karşılıksız Çek Cezasına İtiraz Dilekçesi

Nis 17, 2020 | İcra Hukuku

Karşılıksız Çek Cezasına İtiraz Dilekçesi

X İCRA CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE
GÖNDERİLMEK ÜZERE
X İCRA CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE


İTİRAZ EDEN
(BORÇLU)           :
 

Vekili                     :
KARŞI TARAF
(ALACAKLI)        :


KONUSU               : Karşılıksız çek sebebiyle mahkeme ilamına itirazların sunulması  istemidir.

AÇIKLAMALAR :

1- Alacaklının şikâyeti üzerine X İcra mahkemesinin X tarih ve X Celsede müvekkil adına karşılıksız çek keşide etmek sebebiyle 485 gün hapis ile cezalandırılmasına karar verilmiş ve hapis cezası da X TL olarak para cezasına çevrilmiş olup söz konusu cezanın gerekli araştırma ve delilden yoksun olarak verilmiştir.

2-Müvekkil söz konusu borç konusu çek meblağı ile ilgili olarak kısmi olarak ödeme yapmış olup kalan kısım için ödemeleri halen devam etmektedir. Şöyle ki:

Müvekkil söz konusu alacağa karşılık alacaklıya X tarihinde X numaralı X TL tutarında çek vermiştir. Ayrıca yine alacaklının hesabına X tarihinde X TL gönderilmiş olup dekontu ektedir. Bu sebeple borca konu karşılıksız çek keşide etmek suçu sebebiyle müvekkil hakkında verilmiş olan cezanın miktar ve niteliği hususunda eksik inceleme sebebiyle yersiz bir karar verilmiştir. Bu ödemelerin ispatına yarayan ispat vasıtaları tarafınıza ekte sunulacak olup gerekli olan değerlendirme bakımında hakkaniyetli bir karar verilmesi adına etkili olacaktır.

Müvekkilin söz konusu alacağa karşı borcunu ifa etmek amacı içerisinde üzerinde düşen yükümlülüğü yerine getirmektedir. Ancak verilen kararın yukarıda ifade edilen ödemeler göz önüne alındığında hakkaniyetli olmadığı ve müvekkil hakkında verilen çek düzenlenme yasağı kararının adil bir yanı yoktur.

Müvekkil ticari hayatta itibarı olan ve halen aktif olarak varlığını sürdüren basiretli bir tacir ve iş adamıdır. Bir talihsizlik sonucu cezaya konu çekin karşılıksızdır yazılması söz konusu olmuş ancak daha sonrasında alacaklı tarafa söz konusu borcun ifasına başlanılmış olup halen devam etmektedir. Müvekkil adına verilen söz konusu karar da verilmiş olan 485 gün hapis cezasının para cezasına çevrilmek suretiyle X TL ödenmesi ve müvekkilin çek düzenlenmesinin yasaklanması kararı kabul edilemez niteliktedir. Çünkü söz konusu borç konusu alacak şuan da ifa aşamasında olup müvekkil üzerine düşen ifa yükümlülüğünü yerine getirmektedir.

Müvekkil hakkında verilen bu karar ticari hayatta faaliyetlerin aktif bir şekilde yerine getirilmesi bakımından olumsuz bir durum yaratacak ve ödenen borç/ların ve alacakların temin edilmesi bakımında işlerin yürürlüğü sıkıntıya girecektir.  

Bu durumda verilen karara karşı itirazımın kabulü ile cezanın kaldırılması için bu itirazda bulunulması zarureti hâsıl olmuştur.

DELİLLER                     : 5941 Sayılı Çek Kanunu , İlgili Banka Dekontu ve her türlü delil                  

HUKUKİ NEDENLER : İcra ve İflas Kanunu md. 353 ve ilgili mevzuat.

SONUÇ VE İSTEM       :

Yukarıda açıklanan nedenlerle, X İcra mahkemesinin X tarih ve X karar sayılı mahkeme kararı ile karşılıksız çek keşide etmek suçundan müvekkil aleyhine verilen karara karşı itirazımın kabulü ile verilen cezanın kaldırılmasına karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. tarih

                                                                            İtiraz Eden Vekili

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karşılıksız Çek Cezasına İtiraz Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.