Karşı Dava Dilekçesine Cevap Dilekçesi Örneği

ADANA 3 AİLE MAHKEMESİ HÂKİMLİĞİ’NE

 

 

DOSYA NO                          :2014/1504

 

DAVACI- KARŞI DAVALI :

 

DAVALI –KARŞI DAVACI :

VEKİLİ                                  :

 

TALEP KONUSU               : Karşı davaya karşı cevaplarımın sunulması ve 11.11.2014 tarihli dava dilekçemde ifade edilmeyen durumların sunulmasından ibarettir.

 

AÇIKLAMALAR                  :

 

KARŞI DAVAYA İLİŞKİN AÇILAMALAR

Karşı davada dilekçesinde aleyhe olan hususları kabul etmiyorum. Bunun yanı sıra Davalı karşı davacı yan tarafından açılan dava evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle ikame edilmiştir bu nedenle tarafımdan açılan dava ile aynı sebebe dayalı olan bu davanın reddedilmesi gerekmektedir.

 DAVAMIZA İLİŞKİN AÇILAMALAR

 1. Mahkemeniz nezdinde 11.11.2014 tarihinde tarafından açılan davada her ikimizinde daha fazla yıpranmaması adına genel ifadeler kullanılarak dava ikame edilmiştir. Ancak eşimin avukatı tarafından açılan karşı davada durumlar çarpıtılarak ifade edilmiştir. Bu nedenle de gerçeklerin ortaya çıkması için söz konusu dilekçenin verilmesi gerekmiştir.

 1. Şahsımın bir medikal firmada %1 hissesi bulunmaktadır. Yapmış olduğum iş dolayısıyla gereken zamanlarda şehirlerarası ve uluslararası seyahatlere çıkmak zorundalığım bulunmaktadır. Evlenmemizden önceki bir yıllık dönem içerisinde birçok kez iş seyahatlerine gittim. Ancak bu dönem içerisinde davalı yan ile herhangi bir problem yaşamadık.

 1. Davalı yan sevgili olduğumuz dönemde çalışmış olduğu işyeriyle Banu isimli iş arkadaşı ile problemler yaşadığını ifade etmiş ve istifa etmiştir. İşten ayrılığı dönemde ve sonrasında ben kendisine mali anlamda yardımcı oldum. Bu dönemden sonra kendisi okuluna ait eğitimi ve sertifika programlarını tamamlaması gerektiği bana beyan etmiştir ve tarafımdan tüm masraflar karşılanarak eğitimini ve sertifika programlarını tamamlamıştır. Bu dönemde tüm kredi kartı borçları ve hayatını idame etmesi için gerekli giderler tarafımdan karşılanmıştır. Bu dönem içerisinde Fransa’ya ablasının doğumuna gitmek istediğini belirtmiş vize alabilmesi için sigortalı çalışıyor olması gerektiğinden şirketimde çalışmıyor olmasına karşın sigorta yapılmıştır. Bu dönemden sonra ikamet etmiş olduğu Eryaman semtindeki kot daireden sağladığım imkanlarla Çankaya Yıldıza taşınmıştır. Bu dönemden evleneceğimiz döneme kadar yaşadığı eve ait kira aidat ve hayatını idame etmesi için gerekli bedeller tarafımdan karşılanmıştır.

 1. Davalı yan bu dönemde Fransa’ya ablasının doğumuna gitmek istediğini beyan etmiş ve vize alabilmesi için sigortalı görünmesi gerektiğini söylemiştir. Şahsımın %1 hissesi bulunan şirkette 05.07.2013 -22.10.2014 tarihleri arasında sigortalı elaman olarak çalışmadığı halde SGK primleri yatırılmış ve aylık 2000TL ile 3000TL arasında değişen bedeller benim hesaplarımdan kendisine EFT yoluyla gönderilmiştir. Sağlamış olduğum bu imkânlarla bir aylığına Fransa’ya gitmiştir.

 1. Evliliğimin öncesinde yaşadığımız mutlu, huzurlu ve uyumlu zamanlarımızı göz önünde tutarak ikimizin kararıyla 15.06.2014 tarihinde evlendik. Düğünümüzün olacağı yer Ayşegül tarafından belirlenmiştir. Babasının sağ olmaması ve ailesinin kendisine maddi olarak yardımcı olmamasından herhangi bir eksiklik hissetmemesi için istediği yerde hayalindeki düğünün gerçekleşmesi tarafımdan tüm masraflar karşılanarak sağlanmıştır.

 1. Evlenmemizin hemen ardından abim Ali Altındağ ve eşi 01.07.2014 tarihinde vefat etmiştir. Abimin na’şını Marmaris adli tıp kurumundan teslim alabilecek ve getirebilecek olan kişi sadece bendim. Bunun nedeni büyük abimin gemide çalışması diğer iki abimin yurtdışında olması ve diğer abimin anne ve babamın yanında kalması ve onlara destek olması gerekmesiydi. Ben ve arkadaşım Semih Aşkın Abimin na’şını teslim alabilmek için Marmaris’e gittik. Abimin vefatı doğal olarak bende büyük üzüntü yaratmıştır Davalı yan bu dönem içerisinde naaş ile uğraşırken beni telefonla arayıp ailemin yanında kalmak istemediğini ve ailemden kimsenin üzüntü duymadığını benim neden oraya gittiğimi sormuş ailemin yanında kalmak istemediğini yalnız kalmak istediğini ifade etmiştir. Bu kadar büyük bir üzüntü içerisindeyken bana destek olmak yerine saçma ve alakasız nedenlerle daha zor zamanlar yaratmış, aileme ve bana destek olmak yerine sürekli ailemden uzak durmuş ve sadece kendisini düşünüp yeğeni ve arkadaşlarıyla vakit geçirmiştir. Bu dönem içerisindeki bütün bu durumlara arkadaşım Semih Aşkın şahit olmuştur. Yeni evli olmamıza rağmen bu durumlar evliliğe olan inancımı kötü etkilemiştir.

 1. Abimin vefatının ardından gelen dönemde işlerimiz daha zor bir süreç içine girerek medikal sektör için yayınlanan SUT tebliğ ile satışını sağladığımız medikal ürünü satamayacak duruma geldik. Eşime mali anlamda zor bir dönem içerisine girdiğimizi ve daha dikkatli harcamalar yapmamız gerektiğini ifade ettim. Sene sonuna kadar idare etmemiz gereken bedeli(4000TL) kendisinin hesabına banka havalesi ile gönderdim. Ancak söz konusu parayı 1 ay içerisinde harcayarak zaten zor olan durumumu daha zor bir hale getirmiştir. Bunun üzerine bir miktar daha parayı(1000TL) eşimin hesabına yeniden yönlendirdim. Kendisi aşırı savurgan harcamalar yapmak sureti ile bu parayı da kısa bir sürede bitirmiştir.

 1. Yaşadığım bu zor dönemin hemen ardından Amerika’da bulunan bir kongreye gitme zorunda kaldım ve yaklaşık 10 gün boyunca ülkeye geri dönmedim. Geri dönüşümün ardından bana ablasının yanına Fransa’ya gitmek istediğini ifade etti ancak mali durumum iyi olmadığından bunu gerçekleştiremeyeceğimi söyledim kendisi de kazandığım paraları harcayacağım yerleri ona danışmam gerektiğini söyledi bu konuşma esnasında kendisi Fransa’ya gitmesi için gerekli her şeyi ablasının karşılayacağını söyledi bende bu zor dönemde beni yalnız bırakmamasını durumumuz düzelince birlikte gideriz diye anlatmaya çalıştım ancak bana ‘ABLAMIN YANINA GİDİP GİTMEYECİĞİMİ SANAMI SORACAM LAN BÖYLE GİDERSE BU İŞ BİTSİN’ diyerek cevap verdi.

 1. Amerika’ya gittiğim dönemde davalı eşimin iş arkadaşım Kübra Güngördü’ye ben bu düzene çocuk doğurmam bir evim arabam bile yok’ dediğini öğrendim. Gerekirse Kübra Güngördü şahit olarak dinlenebilir. Aslında aynı cümleleri daha önce bana da söylüyor ve bu nedenle benimle cinsel ilişkiye girmekten kaçıyordu.

 1. İşim gereği sürekli yurt içi ve yurt dışı seyahatler yapmaktayım. Bu seyahatler tarafımı bedensel ve zihinsel olarak yormaktadır. Evlilik birliği içerisinde yapmış olduğum seyahatlerin dönüşünde evimde istirahat ederken davalı eşim tarafından sürekli “Moloz gibi yatıyorsun. “ şeklinde beyanlarla tarafımı aşağılamıştır. Bu beyanalarına arkadaşım Semih AŞKIN da tanıklık etmiştir.

 1. En son kurban bayramında davacının ısrarı nedeniyle ailemi de almak suretiyle Karaman’a annesinin yanına gittik. Mali anlamada ve pisikolojik açıdan zor bir durum içeresinde olmama rağmen bana yakın davranmadı ve annesinin evinde beni sürekli kötüledi bu durumdan dolayı üzgün bir şekilde odada yalnız başıma otururken yanıma gelip ERKEKLİĞİNDEN UTAN

 1. Bayramın bitiminden sonra Ankara’ya dönerken yolda boşanma konusunu konuşurken yine agresif ve hakaret içeren sözlerle tartışma çıkarmıştır.

 1. Döndükten bir gün sonra arkadaşım Semih Aşkın ile telefonda konuşmuş durumu anlatmıştır. Arkadaşım Semih Aşkın bu görüşmeden sonra beni arayarak çok kısa zamandan beri evli olduğumuzu boşanmanın bu kadar kolay basit bir şey olmadığını ve yeniden çabalamamız gerektiğini söyleyip ‘ben Ayşegül’le konuştum yanıma çağırıp konuşacam dedim gel biraz konuşalım’ dedi. Bende arkadaşım Semih Aşkın’a zaten evin ordayım bir eve uğrayıp Ayşegül’e bakayım dedim.

 1. Ancak eve girdiğimde Ayşegül’ün yarı baygın yattığını ve ilaç kutularında bulunan ilaçların hepsini içtiğini fark ettim. Eşimi hemen hastaneye yetiştirdim. Hastanede doktorlara aşırı dozda ilaçlar içtiğini intihar etmeye çalıştığını söylediği bana da kimseye söylemememi istemediğini söyledi bende arkadaşım Semih Aşkın’a yanımda olması için haber verdim. Hastaneden 48saat çıkması yasak olduğu halde yoğun bakım doktorlarına sıkıldığını bana da agresif bir şekilde beni buradan götürmeni istiyorum dedi hastaneye güvenliğini sağlayacağıma dair yazı vererek kendisini eve getirdim o akşam kendisi tekrardan rahatsızlandığını söyledi ve tekrar hastaneye götürdüm. Bana ve hastanedeki doktorlara intihar ettiğini söylediği halde daha sonra arkadaşlarına ve avukatına intihar etmediğini sadece sakinleştirici içtiğini söyleyerek adeta beni kandırmaya çalıştığını anlatmış. İntihar etmeye çabalaması beni derinden yaralamıştır.

 1. Hastaneden çıktıktan sonra beni boşanmaktan vazgeçirmek için intihar ettiğini ifade edince kendisinin iki kişilikli olduğuna kanaat getirdim ve ertesi gün psikoloğa götürdüm psikolog önce beni dinledi ve boşanma kararıma saygı duyduğunu ifade etmiştir. Bu günden sonra psikolog tarafından Ayşegül’e iki üç seans terapi uygulanmıştır. Terapi dönemi içerisinde ve daha sorasında bana farklı tarihlerde attığı mesajlarda defalarca hakaretler etmiş ve telefon konuşmamızda bana ‘BENİ HEMEN YARIN BOŞAMAZSAN ADAM DEĞİLSİN’ demiştir. Kendisine verdiğim sözden dolayı intihar girişimini aileme ve ailesinden kimseye söylememe rağmen kendisi aslı olmadığı halde benim aileme giderek Adnan bunalımda psikolog öyle söyledi diyerek ailemi gereksiz üzüntü ve endişeye sevk etmiştir. Gerekir ise annem Makbule Altındağ şahit olarak dinlenebilir.

 1. Evliliğin ilk dönemlerinden itibaren bir eş olarak üzerime düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeme rağmen, evlilik sonrası davalının şahsıma karşı olumsuz kişiliği ve kişilik bozukluğu ortaya çıkmıştır. Kültür farklılığı, mizaç uyumsuzluğu baş göstermiştir. Davalı yanın asabi ve geçimsiz bir kişiliği vardır. En küçük sorunları bile büyütmüş, kavga, hakaret ve tartışma ortamı yaratmaya başlamıştır. Bu geçimsizlik evlilik birliğinin çekilmez hale getirmiştir.

 1. Şahsım ile Ayşegül Altındağ arasındaki evlilikten çocuğumuz olmadığı için velayet ile ilgili bir sorunumuzda bulunmamaktadır.

 1. Şahsım davalı ile evlenirken büyük bir mutluluk duyarak evlendim. Eşime büyük bir değer verip her şeyin istediği gibi olması konusunda ve evliliğimizin bir ömür boyu mutlu ve huzurlu bir biçimde sürmesi için bu güne kadar yapmış olduğum tüm birikimlerimin tamamını bu evlilik için harcadım. Ancak davalının yapmış olduğu olumsuz hareketler, onur kırıcı hakaretleri ve intihara teşebbüs etmesi, şahsımda büyük bir hayal kırıklığına neden olmuş şahsımı üzüntü içinde psikolojik çöküntüye sokmuştur.

 

 1. Gerek kendimin ve gerekse eşimin daha fazla yıpranmaması için fiilen biten bu evliliği hukuken de sona erdirmek istemekteyiz. Zira bu evliliğin devamında herhangi bir fayda kalmamıştır. Bu nedenle işbu davayı açma zarureti hâsıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER        : TMK, HMK, Avukatlık Kanunu ve sair mevzuat

 

MADDİ DELİLLER             :

 

 1. Telefon mesaj dökümleri, (gerekirse incelenmek üzere mahkemeye ibraz edilecektir.)
 2. Tanık Beyanları ( Semih AŞKIN, Kübra GÜNGÖRDÜ, Makbule ALTINDAĞ)
 3. Yemin ve karşı tarafın sunacağı delillere karşı delil sunma hakkımız saklı kalmak kaydı ile ikamesi caiz her türlü yasal delil.

 

SONUÇ VE İSTEM             : Yukarıda arz ve izah edilen ve Hâkimliğiniz tarafından re’sen belirlenecek nedenlerle,

 • Yukarıda arz ve izah edilen sebeplerle, şahsım ile davalının BOŞANMAMIZA karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim.

 

                                                                                              DAVACI/KARŞI DAVALI

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
  Generic placeholder image
  Avukat Saim İncekaş
  Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.